“Bakkal Salim’in Savaş Koleksiyonu” Alçıtepe Köyü - Gelibolu

Milli Parkın belki de en ilgi çekici yeri Bakkal Salim’in Koleksiyonu. Yanlış okumadınız, Alçıtepe Köyü’nde, hem de ikinci kez kurulan bir özel koleksiyon var. Salim Mutlu çocukluğunda savaştan kalan metalleri toplayıp hurdacıya satarmış diğer çocuklar gibi. Delikanlı olunca bakkal dükkanı açmış, bir yandan da çevrede bulunanları biriktirmeye başlamış.

“Bakkal Salim’in Savaş Koleksiyonu” Alçıtepe Köyü - Gelibolu

Milli Parkın belki de en ilgi çekici yeri Bakkal Salim’in Koleksiyonu. Yanlış okumadınız, Alçıtepe Köyü’nde, hem de ikinci kez kurulan bir özel koleksiyon var. Salim Mutlu çocukluğunda savaştan kalan metalleri toplayıp hurdacıya satarmış diğer çocuklar gibi. Delikanlı olunca bakkal dükkanı açmış, bir yandan da çevrede bulunanları biriktirmeye başlamış. Topladığı savaş anılarını evinin iki odasında ziyarete açmış. Sonra bu koleksiyonu götürüp Kocatepe Müzesi’ne hediye etmiş. Salim Mutlu meraklı bir adam. Bu kez bütün illerin vali ve belediye başkanlarına mektuplar yazıp yöreye ait kaplar içinde toprak göndermelerini istemiş. Pek ilgilenen olmayınca da bütün yurdu dolaşıp kendisi toplamış. 71 İlin toprak ya da seramik örneğini, toprağını edinmiş. Çevrede “müzeci” tanındığı için bir şeyler bulan getirip ona veriyormuş. Savaşın anılarının yitip gitmesine gönlü el vermemiş ve yeniden başlamış koleksiyon oluşturmaya. Kurşunla delinmiş bir tütün tabakası, bir matara, kopmuş bir asker düğmesi, dağılmış bir tesbihten kalanlar… Ne bulmuşsa toplamış.

Bu güzel insan 2004 yılında öldü, ama savaşın anılarını yaşatmak için bir ömür çaba harcadığı koleksiyonu duruyor.

Koleksiyonun bir bölümü de Kabatepe Tanıtma Merkezi Müzesi’nde sergileniyor. 2006 yılında, Bakkal Salimin kolleksiyonunun sergilendiği ev yeniden düzenlendi.

Alçıtepe, Seddülbahir, Kilitbahir ve Bigalı köylerini kapsayan rehabilite çalışmaları sürüyor.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.