Maral Şelalesi

Maral Şelalesi, Artvin ili, Borçka ilçesinde Karçal Dağları'nda Maral Deresi üzerindeki şelale. Şelale tek bir eğim kırıklığından, 63 m yüksekten düşer. Şelale adını, eski adı Mindieti olan Maralköy'den alır.
 Maral Şelalesi -
 Maral Şelalesi -
 Maral Şelalesi -
 Maral Şelalesi -

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi, Artvin ili, Borçka ilçesinde Karçal Dağları'nda Maral Deresi üzerindeki şelale. Şelale tek bir eğim kırıklığından, 63 m yüksekten düşer. Şelale adını, eski adı Mindieti olan Maralköy'den alır. Günümüzde Camili Biyosfer Rezervi alanında bulunmaktadır.

Şelalenin üzerinde bulunduğu Maral Deresi, Macahel (Uğur) Deresinin koludur. Macahel Deresi 45–50 km2 genişliğindeki havzanın sularını toplar. Pek çok yan koluyla çevrenin sularını toplayan akarsu Gürcistan'a girer, Çoruh Nehri ile birleşerek Karadeniz'e ulaşır. Maral Deresinin şelaleden önceki havzası 5,5 km2, toplamda 10 km2'dir. Didgana Tepe (2012 m) ve Dabangel Tepe'den (1964 m) kaynağını alır, 5,5–6 km sonra Macahel Deresi'ne karışır. Şelale sularının düştüğü yerde 2,5 m genişlik, 2,5 m derinlik ve 40 m2 alana sahip devkazanı oluşmuştur.

Kış yağışlarının kar şeklinde olduğu çevrede, ilkbaharda karların erimesiyle şelaledeki su miktarı artmaktadır. Yağışların azaldığı devrede kaynak sularıyla beslenen akarsu şelalenin akışını devam ettirmesini sağlamaktadır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.