Ağırnas Kasabası - Melikgazi

Mimar Sinan’ın doğum yeri olan bu kasaba, il merkezine 27 km. uzaklıktadır. Kasabanın kuruluşu eski yıllara dayanmakla birlikte, kesin tarihi bilinmemektedir. Kasabada; Mimarsinan’ın doğduğu ev, gençliğinde yaptırdığı çeşmeler, yer altı şehirleri ve kiliseler (Agias prokopis kilisesi, Agii Anargiri kilisesi) bulunmaktadır. Derin suları, yemyeşil tabiata sahip olan Ağırnas kasabasının yerleşiminin %80’inin yer altı şehri olduğu tahmin edilmektedir.

Ağırnas Kasabası - Melikgazi

Mimar Sinan’ın doğum yeri olan bu kasaba, il merkezine 27 km. uzaklıktadır. Kasabanın kuruluşu eski yıllara dayanmakla birlikte, kesin tarihi bilinmemektedir. Kasabada; Mimarsinan’ın doğduğu ev, gençliğinde yaptırdığı çeşmeler, yer altı şehirleri ve kiliseler (Agias prokopis kilisesi, Agii Anargiri kilisesi) bulunmaktadır. Derin suları, yemyeşil tabiata sahip olan Ağırnas kasabasının yerleşiminin %80’inin yer altı  şehri olduğu tahmin edilmektedir.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.