ANSIR MAĞARALARI

Bu mağaraların insanlar tarafından ne zaman barınak haline getirildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte kaya mağaralarında Yontma Taş Devri ve Hitit uygarlıklarının izlerine rastlanır. Bu mağaralar halk arasında Buzluk Mağarası ismi ile de tanınmıştır.
ANSIR MAĞARALARI -

ANSIR MAĞARALARI

Yazıhan Ovası’na hâkim bir yerde, Yazıhan ilçesinin 10 kilometre batısında, Buzluk Köyü’nde bulunan ve tarihî İpek Yolu ile Bakır Yolu üzerinde yer alan Ansır Mağaraları gerek doğası, gerekse manzarası ile önemli bir konuma sahiptir. Bu mağaraların insanlar tarafından ne zaman barınak haline getirildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte kaya mağaralarında Yontma Taş Devri ve Hitit uygarlıklarının izlerine rastlanır. Bu mağaralar halk arasında Buzluk Mağarası ismi ile de tanınmıştır. Ayrıca Ansır Vadisi’nde yer alan tarihî yerleşmeler Roma ve Bizans Dönemi izleri de taşımaktadır. Geçmişi çok derin izler taşıyan bu mağaraların, Hıristiyanlığın yayılma safhasında devrin hükümdarının zulmünden kaçan Hıristiyanların yerleşim yeri olduğu da söylenmektedir. Efsaneye göre, Şehristan Kralı, dış saldırılardan kendisini korumak için mağaralardan en yükseğine yerleşmiştir. Kayaların altında üç kilise ile 40-50 dolayında oda şeklinde harabeler bulunur. Mağaraların hemen eteğinde kültür katmanı ve mezarlık alanı bulunmaktadır. Bu mezarlıkta Hitit aslanı özelliği gösteren kaba yontu taşlar bulunmaktadır.

Saklı kalmış tarih ve doğa güzelliğine sahip olan Ansır Mağaraları’na ulaşmak için biraz yorulmak gerekiyor; ancak, mağaralara ulaşınca bu yorgunluk unutuluyor. Bu noktadan Malatya Merkez, Yazıhan ve Battalgazi ile Karakaya Barajı’nın o muhteşem manzarası gözlerinizin önüne seriliyor.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.