ARABAHMET CAMİİ

Lefkoşa'da iyi korunmuş Klasik Osmanlı eserlerinden biri olan cami, Kıbrıs’ın fethine katılan, Kıbrıs Beylerbeyi olan ve ilk vakıf kurucuları arasında yer alan Arabahmet Paşa’nın adına 1845 yılında aynı adı taşıyan mahallede inşa edilmiştir.
23-03-2019 14:22:13
ARABAHMET CAMİİ -
ARABAHMET CAMİİ -
ARABAHMET CAMİİ -

ARABAHMET CAMİİ

Arabahmet Camii, Kuzey Lefkoşa, KKTC'nin batısındaki Arabahmet Mahallesi'nde yer alan bir camidir. 16. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Adını 1571 yılında adanın fethini gerçekleştiren Osmanlı ordusunun komutanından almıştır. Caminin bahçesinde önemli kişilere ait mezar taşları bulunmaktadır.

Klasik Osmanlı mimarisinin bir örneğidir. Gerekli olan kapsamlı yenileme çalışmaları nedeniyle 1845 yılında restore edilmiştir.Kıbrıs'ta tipik Türk kubbesi görülen tek dikdörtgen camidir. Büyük bir merkezi kubbe caminin ana gövdesini, üç küçük kubbe ise girişi kaplamaktadır. Dört kubbe de köşeleri örtmektedir.

Cami, genel Bizans haç biçimli planlarında görülen ve bingilerle taşınan büyük bir yarım küre kubbeden (yaklaşık 6 metre çapında) oluşur. Caminin önünde üç küçük kubbeyle örtülmüş bir sundurma vardır. Bu karakteristik Türk anıtının sadeliğini bozacak hiçbir kalıplaşmış ya da oyulmuş detay bulunmamaktadır. Günümüzdeki yapı 1845'ten kalmadır.

>

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri