ARJANTİN

20-04-2014 15:32:56
ARJANTİN -
ARJANTİN -
ARJANTİN -

ARJANTİN

Arjantin Cumhuriyeti (İspanyolca: República Argentina) 34’ 36’’ Güney enlemleri ve 58’ 27’’ Batı boylamları arasında,Güney Amerika Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Arjantin’in toplam yüzölçümü 2.791.810 km² – Türkiye'den yaklaşık 3,5 kat büyük , nüfusu ise 2001 yılı nüfus sayımı rakamlarıyla 36.260.130 kişidir.

Arjantin Güney Amerika Kıtası’nın güney kesiminde, And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanan bir devlettir; kıyı şeridinin uzunluğu 4989 km’dir. Arjantin’in sahip olduğu toprak Güney Amerika Kıtası’nda 2. dünya genelinde ise 8. en büyük topraktır. Şili (5308 km), Bolivya (832 km), Paraguay (1880 km), Brezilya (1261 km) ve Uruguay (580 km)'la sınırı bulunmaktadır.

Arjantin’in adı Latince ‘’Argentum’’ (gümüş) kelimesinden gelir. İspanyol kolonicilerinin bu topraklarda bulmayı umduğu madenin ne olduğu ülkenin isminden de açıkça anlaşılabilir. Ülkede yaşayanların çoğu İspanyol ve İtalyan göçmenlerin torunlarıdır.

Arjantin yaklaşık 2,8 milyon kilometrekarelik alanıyla, uzun bir kareyi anımsatan bir şekilde kuzeyden güneye doğru indikçe daralır. Kuzeyden güneye kadar olan uzunluğu 3694 km ve batıdan doğuya uzanan en geniş topraklarının uzunluğu ise yaklaşık 1423 km’dir. Doğu kıyıları boyunca Atlantik Okyanusu uzanır, batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda ise Brezilya ve Uruguay bulunur. Geniş ve soğuk bir çöl olan Patagonya 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından tarıma açılmıştır.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Galeri

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

BUENOS AIRES - Alt Konumlar

BUENOS AIRES

BUENOS AIRES

Buenos Aires eyaleti (İspanyolca: Provincia de Buenos Aires) 2007 yılı tahminlerine göre on beş milyona yaklaşan nüfusuyla Arjantin'in en kalabalık eyaletidir. Ülkenin doğusunda ve merkez bölgesinde yer alan eyalet Córdoba, La Pampa, Río Negro, Entre Ríos ve Santa Fe eyaletleriyle komşudur. Buenos Aires içinde yer alan Buenos Aires Özerk Şehri eyalete bağlı değildir ve federal bir bölgedir. Eyalet başkenti La Plata şehridir.

2014-04-20 15:52:22
Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi (Portekizce: Cataratas do Iguaçu [kata'ɾatɐs du igwa'su]; İspanyolca: Cataratas del Iguazú [kata'ɾatas del iɣwa'su]), 1.320 km uzunluğunda Güney Amerika'da bir nehir. İsmi Yguazu kelimesinden (Guarani dilinde Büyük su) gelir. İki farklı nehrin (Irai ve Atuba) Curitiba şehri yakınlarında birleşmesinden oluşur. Parana nehrine dökülmeden önceki son kilometrelerinde Arjantin (Misiones eyaleti) 80% ile Brezilya (Parana eyaleti) 20% arasında sınır oluşturur.

ROSARIO

ROSARIO

Rosario Arjantin'in Santa Fe eyaletinin en büyük, Buenos Aires ve Córdoba'dan sonra Arjantin'in üçüncü en büyük şehridir. Buenos Aires'in 285 km. kuzeybatısında ve Paraná Nehrinin batı kıyısında yer almaktadır. 2001 sayımına göre şehirde 910.000 kişi yaşamaktadır. Rosario şehri aynı zamanda Rosario ilinin de merkez şehridir ve Arjantin'in "sanayi koridoru"nun merkezini oluşturur. Banliyöleri ve bazı komşu knetlerle birlikte oluşturduğu metropolitan bölge Gran Rosario (Büyük Rosario) 1.121.441 kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük üçüncü yerleşimidir.

2014-04-22 00:04:31
TIERRA DEL FUEGO ( ATEŞ TOPRAKLARI )

TIERRA DEL FUEGO ( ATEŞ TOPRAKLARI )

Ateş Toprakları (Tierra del Fuego), Güney Amerika'nın güney ucunda aynı adı taşıyan bir büyük adası da olan adalar topluluğu. Macellan Boğazı'nın ötesinde, 53° ile 56° Güney enlemleri arasında bulunmaktadır. Macellan'ın 1520'de keşfettiği, 19. yüzyılda yerleşilen takımadalar, 1881 yılında Şili ve Arjantin arasında paylaşıldı ve her iki ülkedeki bir eyalete adını verdi. (Ateş Toprakları adı kimi zaman Tiarra del Fuego'nun İsla Grande Adası'nı belirtmek için de kullanılır.) Ushuaia en güneyindeki kara yerleşim yeridir. Ünlü Horn Burnu da bu topraklarda yer alır.

CATAMARCA

CATAMARCA

Catamarca eyaleti (Okunuşu: Katamarka, İspanyolca: Provincia de Catamarca) Arjantin'in kuzeybatısında yer alan bir eyalettir. Kuzeyinde Salta, kuzeybatısında Tucumán, doğusunda Santiago del Estero, güneybatısında La Rioja, güneyinde Córdoba ve batısında Şili bulunur. Eyalet başkenti San Fernando del Valle de Catamarca şehridir ve zaman zaman Catamarca olarak da anılır.

2014-04-21 23:04:02
RIO NEGRO

RIO NEGRO

Río Negro, Arjantin'în ortagüney kesiminde eyalet. Patagonya olarak adlandırılan bölgede yer alır ve Atlas Okyanusundan batıdaki And Dağlarına doğru uzanır. Yüzölçümü 203.013 km²'dir. Negro Nehri, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda akarak eyaleti iki parçaya böler. Nehrin güneyinde kalan bölgenin büyük bölümü kurak platolarla kaplıdır. Batıda göl zincirleri ile ormanlık And vadileri yer alır. 1782'de kaşif Basilio Villarino tarafından yerleşime açılan Río Negro 1955'te eyalet statüsü kazandı.

2014-04-21 23:26:41
SANTA CRUZ

SANTA CRUZ

Santa Cruz Arjantin'in güneyinde, Patagonya olarak bilinen bölgede eyalet. Atlas Okyanusu'ndan Şili sınırındakiAnd Dağlarına kadar uzanır. Nüfus yoğunluğu düşüktür (0.81/km²). 1878-84 arasında Patagonya Ulusal Toprakları'nın parçası olan Santa Cruz 1955'te eyalet statüsü kazanmıştır.

2014-04-20 16:28:44
And Dağları

And Dağları

İnce ve uzun ülke Arjantin’i boylu boyunca kat eden efsanevi And Dağları, yüksek rakımlı çölleri, nefes kesen manzararları, dağ gölleri, kıskandıran dağcılık tesisleriyle müthiş bir cazibe merkezi. Aynı zamanda kıtanın en yüksek dağı olan ve “Amerika’nın Çatısı” olarak da tanınan Cerro Aconcagua’ya ev sahipliği yapıyor. Sıradağların kuzeybatısında, Dünya Kültür Mirası listesinin bir üyesi olan Quenbrade ve Humahuaca, ta Bolivya’ya dek uzanıyor. Nehrin ikiye yardığı, erozyon nedeniyle rengarenk dalgalarla şekillenen yamaçların kucakladığı kurak kanyon manzaralaryıala zorlu olduğu kadar hayat dolu bir dünya burası.

2014-04-22 22:52:12
CORRIENTES

CORRIENTES

Corrientes eyaleti (Okunuşu: Korriyentes, İspanyolca: Provincia de Corrientes Arjantin'in kuzeydoğusunda, Mezopotamya bölgesinde bulunan bir eyalettir. Kuzeyden itibaren saat yönünde Paraguay, Misiones, Brezilya, Uruguay, Entre Rios, Santa Fe ve Chaco ile komşudur.

2014-04-21 23:22:26

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.