Athena Nike Tapınağı

Athena-Nike Tapınağı, Kallikrates tarafından planlanmış olan bu tapınak, kısa taraflarında dörder sütun içeren bir Amphiprostylos'dur. İlissos'daki tapınaktan çok etkilenmiştir.
Athena Nike Tapınağı -
Athena Nike Tapınağı -

Athena Nike Tapınağı

Athena-Nike Tapınağı, Kallikrates tarafından planlanmış olan bu tapınak, kısa taraflarında dörder sütun içeren bir Amphiprostylos'dur. İlissos'daki tapınaktan çok etkilenmiştir. Lakin yerin yetersiz olması nedeniyle, boyu kısaltılmıştır. Pronaos'u ve opisthodomos'u yoktur. İlissos Tapınağı'nın Pronaos'undaki iki sütunun yerini burada iki ince ayak (paye) yer alır. Payelerin aralıkları, bronzdan yapılmış parmaklıklarla kapatılmıştır. Sütun gövdeleri, Attika-İon sütun altlıklarının üzerinde otururlar.

Monolith olan sütunların yükseklikleri 7 tam 5/6 sütun alt çapına eşittirler. Gayet büyük bir özenle yapılmış olan frizde, Platea Savaşı'ndan sahneler canlandırılmışlardır. MÖ 4. yüzyılda, tapınağın yer almakta olduğu doğal kayalığın etrafına korkuluk levhaları yerleştirilmişlerdir. Bunlardaki kabartmalar da, çok güzeldirler. Sandalının bağlarını bağlamakta olan Nike figürü, bunların arasındadır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.