Augustus Köprüsü

Augustus Köprüsü, Almanya'nın Saksonya eyaletinin merkezi Dresden'de bulunan ve Elbe Nehri'nin üzerinde şehrin Altstadt ile Neustadt'i birbirlerine bağlayan köprülerden biridir.
15-01-2022 01:02:20
Augustus Köprüsü -
Augustus Köprüsü -
Augustus Köprüsü -
Augustus Köprüsü -
Augustus Köprüsü -
Augustus Köprüsü -

Augustus Köprüsü

Augustus Köprüsü (Almanca: Augustusbrücke, tam ad: Friedrich-August-Brücke), Almanya'nın Saksonya eyaletinin merkezi Dresden'de bulunan ve Elbe Nehri'nin üzerinde şehrin Altstadt (İnnere Altstadt, "iç eski şehir") ile Neustadt (İnnere Neustadt, "iç yeni şehir")'i birbirlerine bağlayan köprülerden biridir.

İlk köprünün 1070 yılında yapıldığı aktarılmaktadır. İkinci köprü ise 1727 - 1731 yılları arasında Saksonya Dükü ve Polonya Kralı olan II. August döneminde Barok mimar Matthäus Daniel Pöppelmann tarafından tasarlanmış ve inşaat ustası Johann Gottfried Fehre yönetiminde inşa edilmiştir. Uzunluğu 402 metre olan köprünün üzerinde 17 kemer bulunmaktadır. 1907 yılında ise günümüzde de halen kullanılmakta olan köprü yapıldı.

Demokratik Cumhuriyet döneninde 1945 - 1990 yılları arasında "Georgi Dimitrov Köprüsü" olarak anıldı.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.