Bad Gastein

Bad Gastein Avusturya'nın Salzburg şehrinde, St. Johann im Pongau semtinde bulunan bir kaplıca kasabasıdır.
31-05-2021 22:15:40
Bad Gastein -
Bad Gastein -
Bad Gastein -
Bad Gastein -
Bad Gastein -

Bad Gastein

Bad Gastein Avusturya'nın Salzburg şehrinde, St. Johann im Pongau semtinde bulunan bir kaplıca kasabasıdır. Hohe Tauern dağ aralığının yüksek bir vadide yer alır ve Gastein Şelalesi ve çeşitli Belle Époque otel binaları ile ünlüdür.

Coğrafyası

Bad Gastein, tarihi Pongau bölgesinde, St. Johann im Pongau Bölgesinin en büyük olan yaklaşık 171 kilometre karelik (66 milimetre) belediye alanındadır. Salzach Nehri'nin sağ kolu olan Gastein Ache deresinin gidişini takiben, üst Gastein Vadisi boyunca uzanır. Vadi, doğudaki Hohe Tauern Ankogel Grubu ile batıdaki Goldberg Grubu arasında ayrılır.

Şehir merkezi, deniz seviyesinden yaklaşık 1.000 metre (3300 ft) yükseklikteki Gastein Şelalesi'nde bulunur. Dik yamaçlarda dikilen sayısız tarihi çok katlı otel binası bulunmaktadır. vGastein belediyesi, Badgastein, Böckstein ve Remsach kadastro topluluklarından oluşur. Güney kısımları Hohe Tauern milli parkına aittir.

Taşımacılık

Gastein vadisine Tauern Demiryolu, kuzeyde Schwarzach-Sankt Veit'ten Alp Dağında, Tauern Tüneli'nden geçerek güneydeki Karintiya'daki Spittal an der Drau'ya ulaşmaktadır. Bu güzergâh boyunca devam eden EuroCity ve InterCity trenleri, Bad Gastein'i tek bir devre boyunca Viyana, Linz, Salzburg ve Graz gibi birçok Avusturya şehrine bağlar.

Tarihi

Uzak vadiye 9. yüzyılda Bavyera köylüleri yerleşti; En üstteki güney kesimindeki alan adları aynı zamanda Carantaniyen (Slav) kolonizasyonu anlamına gelir. Bölgenin Almanya'nın Bavyera köprüsüne ait olması nedeniyle Gastein, ilk olarak 963'te Gastuna olarak anılır. Başlangıçta bir dağlık tarım ve altın madenciliği alanı ve Orta Doğu Alpleri'nin ana sırtını geçen eski bir ticaret yolunun yeri idi.

19. yüzyılda Bad Gastein, Avrupalı hükümdarların yanı sıra zengin ve ünlüler tarafından ziyaret edilen şık bir tatil yeriydi. Geçmişte Avusturya'nın İmparatoriçesi Elisabeth (Sisi) ve Alman İmparatoru I. Wilhelm, Başbakan Otto von Bismarck ve önde gelen bir Hint milliyetçi Subhas Chandra Bose, Bulgaristan Çar'ı Ferdinand, Irak Kralı I. Faysal, Suudi Arabistan Kralı İbn Suud ve İran'ın son kralı Muhammed Reza Pehlevi'nin yanı sıra, Wilhelm von Opel gibi sanayiciler ve Heinrich Mann, Robert Stolz ve W. Somerset Maugham gibi sanatçıları ağırlamıştır. 14 Ağustos 1865'de Bismarck, İkinci Schleswig Savaşı'ndan sonra Schleswig ve Holstein eyaletlerinin müşterek yönetimi için Avusturya ile Gastein Sözleşmesini burada imzalamıştı.

Spor Dalları

Su arıtmasının yanı sıra, şehir kış sporları için de popülerdir. Bad Gastein, 1958 Dünya Şampiyonasını dağ kayağına ev sahipliği yaptı ve düzenli olarak snowboard ve boardcross worldcup müsabakalarının yapıldı yerdir. Bad Gastein ve Bad Hofgastein kayak merkezi, daha büyük Ski Amadé ağının bir parçasıdır. Yamaçlardaki birçok kuruluş, sıcaklık, yiyecek ve güçlü içecekler sunmaktadır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.