Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan'da, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Batum'un kuzeyinde bulunan botanik bahçesidir.
Batum Botanik Bahçesi -
Batum Botanik Bahçesi -
Batum Botanik Bahçesi -
Batum Botanik Bahçesi -
Batum Botanik Bahçesi -
Batum Botanik Bahçesi -

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi (Gürcüce: ბათუმის ბოტანიკური ბაღი / Batumis Botanikuri Baği), Gürcistan'da, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi Batum'un kuzeyinde bulunan botanik bahçesidir.

Dünyanın en büyük botanik parklarından birisidir. Parkta iki bini ağaç olmak üzere beş binden fazla bitki türü bulunur. Bitki tanıtımı, çiçekçilik ve kesme çiçekçilik, yarıtropikaller, bitki fizyolojisi ve biyokimya ile botanik alanlarında bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Bahçenin kuruluşu bölgenin ikliminden çok etkilenen Fransız asilzade Michael D'Alfons tarafından 1880’lerde özellikle Güney Fransa’dan bitkiler getirilip bitki dikilerek yapılmaya başlandı. Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov'un yürttüğü sistematik çalışmaların ardından bahçenin resmi açılışı 3 Kasım 1912'de yapıldı. Parkta özellikle eski SSCB’nde ekonomik değeri olan yarıtropikal bitkilerin yetiştirilmesi ve tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.[1]

Bahçede Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor.

1914'te hayatını kaybeden Krasnov'un evi ve mezarı parkın içindedir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.