Breda

Breda Hollanda'nın orta kesimindeki Kuzey Brabant ilinde bir belediye ve bir şehridir. Şehir sınırları içinde nüfusu (31 Aralik 2012 nüfus tahmini itibarıyla) 178,280 kişi olan Breda, bölgesel bir merkez olarak kabul edilir.
12-01-2021 21:23:50
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -
Breda -

Breda

Breda Hollanda'nın orta kesimindeki Kuzey Brabant ilinde bir belediye ve bir şehridir. Şehir sınırları içinde nüfusu (31 Aralik 2012 nüfus tahmini itibarıyla) 178,280 kişi olan Breda, bölgesel bir merkez olarak kabul edilir. Breda ve etrafindaki varoşları ile bu şehirleşmiş bolgenin nüfusunun yaklasik 320 bin kiis oldugu tahmin edilmektedir.

Breda politik ve askeri bakimdan cok onemli bir stratejik mevkide konumlanmıştır. Eskilerden beri surlarla cevrili onemli bir askeri koruma mevki ve ordu merkezi şehir olmustur. Gunumuzde bile Hollanda ordusunun onemli kısımları bu şehirde kislalarda bulunmaktadır. Eski surlarla cevrili sehrin ortasinda bulunan tarihi "Breda Satosu" gunumuzde Hollanda Harp Okulu ve Akademisi gorevi yapmaktadır.

Coğrafya

Sehrin ismi "brede Aa (genis Aa Suyu)" sozcuklerinden gelistirilmis oldugu ve bunun sehrin Aa Suyu ile Mark Suyu'nun birine kavusma mevki yakininda kurulmasina atif edildigi belirtilmektedir.

Şehir Hollanda-Belcika siniri yakininda olup kara yolu ile Belcika siniri içindeki Ambres sehrine 47 km uzaklıkta; Hollanda şehirlerinden Tilburg'a 22 km; Dordrecht'e 23 km; Rotterdam'a 45 km ve Amsterdam'a 87 km uzaklıktadır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Large Church Breda - Our Dear Mother Church - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.