BREZİLYA

Brezilya (Portekizce: Brasil) ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti , Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası'dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.) Brezilya Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.
15-04-2013 16:38:38
BREZİLYA - BREZİLYA BAYRAK
BREZİLYA - BREZİLYA ARMA
BREZİLYA -
BREZİLYA -
BREZİLYA -
BREZİLYA -

BREZİLYA

Brezilya (Portekizce: Brasil) ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti , Güney Amerika'da yer alan, kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası'dır. (Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.)

Brezilya Bayrağında sarı, topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil, ormanları temsil eder.

21 Nisan 1500 yılında Portekizli bir gemici olan Pedro Alveras Cabral, Hindistan'a gidiyorum zannıyla Güney Amerika'ya ayak bastı ve ülkeyi Portekiz kralı adına zaptettiğini ilan etti. 1530 yıllarında Martin Alfonso de Sousa liderliğindeki bir keşif gezisi esnasında, stratejik noktalar olan yerlere, Rio de Janerio ile bir yıl sonra da bugünkü Santos şehrinin banliyosü olan Sao Vicente şehirlerini kurdular.

Piratiningo şehri de 1532 yılında Sao Vicente yakınlarında yüksek bir bölgede kuruldu. Portekizlilerin İspanya hâkimiyetine girdiği 1580'den 1640 tarihine kadar Brezilya bir İspanya sömürgesi oldu. 1640'ta Portekizliler Brezilya'yı tekrar ele geçirdiler. Hükumet merkezi 1763'te Salvador'dan Rio de Janeiro'ya taşındı. Zira burası coğrafi ve stratejik bakımdan merkez olmaya daha uygundu.

1698 yılında Sao Paulo'da bol miktarda altın bulundu. Daha sonra iç kesimlere Amazon havzasına yapılan keşif gezileri sonucu altından başka madenler de bulundu. Bölgede çeşitli feodal gruplar ortaya çıktıysa da fazla yaşamayıp yeniden birlik sağlandı.

1572 yılında Brezilya'yı yönetim bakımından Salvador ve Rio de Janerio'dan ibaret olmak üzere ikiye ayıran sistem, 17. yüzyıl çeyreğine kadar devam etti. 16 ile 17. yüzyılda İspanyollar, İngilizler, Fransızlar ve Almanlar zaman zaman bu bölgeyi ele geçirmek istedilerse de muvaffak olamadılar. 1807'de Portekiz'in Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmesi üzerine kral ailesi ve devletin bazı ileri gelenleri Brezilya'ya kaçtılar ve ertesi sene hükumet merkezini Rio de Janerio'da kurdular.

Bu esnada Brezilya'nın nüfusu 2.500.000 olup bunun 400.000'i beyaz 1.300.000 zenci ve 800.000'ini yerli halk teşkil ediyordu. Zenciler büyük şekerkamışı çiftliklerinde ve madenlerde çalıştırılmak üzere 1538 yılında Afrika'dan köle olarak getirilmişlerdi. 1819'da Napolyon'un Avrupa devletlerine yenilmesi üzerine Portekiz Kralı VI. João, oğlu Dom Pedro'yu, Brezilya Genel Valisi bırakarak Portekiz'e geri döndü.

1822'de Portekiz parlamentosu ilk koloni statüsüne geri dönmek isteyince, Brezilyalılar, Dom Pedro Jose Boni Facia deAndrada Silvan'ın liderliğinde bağımsızlık hareketlerini başlattılar ve 7 Eylül 1822'de bağımsızlıklarını ilan ettiler. KurulanBrezilya İmparatorluğu 1824'te liberal bir anayasa kabul etti. Düzensiz savaşlardan sonra Portekizliler Brezilya'nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kaldılar. Brezilya İmparatorluğu 1889 yılına kadar sürmüştür.

Latin Amerika'da en uzun süre krallıkla idare edilen tek ülke Brezilya idi. 1831 yılında Dom Pedro, oğlu İkinci Dom Pedro'ya tahtı terk etmek zorunda bırakıldı. İkinci Dom Pedro zamanında modern Brezilya'nın temelleri atıldı. 1888'de 800.000 köylüye hürriyet verildi. 1889'da kansız bir darbe ile krallık idaresi yıkılarak cumhuriyet idaresi kuruldu. 15 Kasım 1889'da yapılan askerî darbeyle İmparator II. Pedro iktidardan indirilip 1822'den berimonarşiyle yönetilen ülkede cumhuriyet ilan edildi ve darbenin lideri Manuel Deodoro da Fonseca ülkenin ilk cumhurbaşkanı oldu. 1914'te siyasi birliği temin eden Brezilya, bütün dünya ülkeleri tarafından tanındı. İstikrarsız bir ülke olup, sık sık anayasa değişiklikleri ve ihtilaller olmaktadır.

Brezilya'da tropik bir iklim mevcuttur. Yazlar doğu ve kuzey doğu bölgesinde sıcak,kışlar kıyıda 20 dereceye kadar ulaşabilir. Brezilya'nın dağlık arazisinde daha soğuktur. Güney'de nemli ve astropikal bir iklim vardır.

Resmî dili Portekizce olan Brezilya’da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Galeri

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

RIO DE JANERIO - Alt Konumlar

GOIAS

GOIAS

Goiás (Portekizce telaffuzu: /ɡojˈjas/), Brezilya'nın göbeğinde bulunan bir eyalettir. Kuzeyinden Tocantins; doğusundan Bahia, Minas Gerais ve Federal Bölge; güneybatısından Mato Grosso do Sul, ve batısından Mato Grosso tarafından çevrelenir. Eyaletin başkenti Goiânia.

2014-04-15 23:36:31
RIO DE JANERIO

RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.

SANTA CATARINA

SANTA CATARINA

Santa Catarina (Portekizce telaffuzu: /ˈsɐ̃ta kataˈɾina/), Brezilya'nın güneyinde, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir eyalettir. Kuzeyinden Paraná eyaleti, güneyindenRio Grande do Sul eyaleti ve batısından Arjantin tarafından çevrelenir. Başkenti Florianópolis, en büyük şehri ise Joinville.

2014-04-16 00:11:38
CEARA

CEARA

Ceará (Portekizce telaffuzu: /siaˈɾa/), Brezilya'nın kuzeydoğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir eyalettir. Doğusundan Rio Grande do Norte ve Paraíba; güneyinden Pernambuco, ve doğusundan Piauí tarafından çevrelenir. Eyaletin başkenti Fortaleza. Eyaletin yüzölçümü 148.825,6 kilometre kare. 8.448.055 kişilik nüfusu ile nüfus bakımından Brezilya'nın en büyük sekizinci eyaletidir. Nüfus yoğunluğu kilometre kare başına 56,75 kişi. Ceará eyaleti Brezilya'nın gayrısafî yurtiçi hâsılasının %1,9'u (60.099.000 ABD$)nu oluşturur. Kişi başına GSYİH 7.112 ABD$. İnsani Gelişme Endeksi0,749 (orta), okuryazarlık oranı %81. Bebek ölüm oranı, her bin yenidoğan bebeğin başına 27,6 ölüm. Beklenen yaşam süresi 71,0 yıl.

2014-04-15 23:29:31
MATO GROSSO

MATO GROSSO

Mato Grosso (Portekizce telaffuzu: /ˈmatu ˈɡɾosu/, "derin orman"), Brezilya'nın batısında bulunan bir eyalettir. Kuzeyinden Amazonas ve Pará; doğusundan Tocantins veGoiás; güneyinden Mato Grosso do Sul; güneybatısından Bolivya ve batısından Rondônia tarafından çevrelenir. Başkenti Cuiabá.

2014-04-15 23:39:58
SERGIPE

SERGIPE

Sergipe, Brezilya'nın kuzeydoğusunda eyalet (estado). Güney Amerika'nın Atlas Okyanusuna doğru yaptığı çıkıntının güney kıyısında yer alır. Ülkenin en küçük olan eyaleti olan Sergipe'nin yüzölçümü 21.994 km², yönetim merkezi Aracaju'dur.Başlangıçta Sergipe Rei adını taşıyan bölge toprakları 16. yüzyılda Bahia'dan gelen sığır yetiştiricileri ve şeker üreticileri tarafından işgal edildi.

2014-04-16 00:15:17
AMAZONAS

AMAZONAS

Amazonas, Brezilya'nın en büyük eyaleti. Adını Amazon Nehri'nden alır. Kuzeybatıda Kolombiya, kuzeyde Venezuela ve Brezilya'nın Roraima bölgesi, doğuda ve güneydoğuda Pará ve Mato Grosso eyaletleri, güneyde Rondônia eyaleti, güneybatıda Acre eyaleti ve batıda Peru ile komşudur. İspanyol kaşif Francisco de Orellana, 1541-1542'de Amazon Nehri'nin And Dağlarındaki kaynaklarından biri olan Coca'dan yola çıkıp Atlas Okyanusundakiağzına kadar yaptığı yolculuk sırasında bu bölgeden geçti. 1669'da Portekizli kaptan Francisco da Mota Falcao, bugünkü Manaus'un yerinde Sao Jose do Rio Negrinho adlı kaleyi kurdu. 1775'te, merkezi Negro Irmağının yukarısındaki Mariua'da (bugün Barcelos) bulunan Sao Jose do Rio Negrinho yönetim birimi oluşturuldu.

2014-04-15 23:21:33
PIAUI

PIAUI

Piauí (Portekizce telaffuzu: /piaˈwi/), Brezilya'nın kuzeydoğusunda bulunan bir eyalettir. Doğusundan Ceará ve Pernambuco, güneydoğusu ve güneyinden Bahia, ve batısından Tocantins ve Maranhão tarafından çevrelenir. Kuzeyinde 66 km uzunlukta Atlas Okyanusu kıyısı vardır. Başkenti Teresina, kuzeydoğudaki eyalet başkentlerin arasında deniz kıyısında bulunmayıp denizden uzak olan tek başkenttir. Bunun sebebi, bölgenin diğer kısımların aksine Piauí, ilk denizden uzak olarak sömürgeleştirilmeye başlamasıdır.

2014-04-15 23:52:23
RIO GRANDE DO SUL

RIO GRANDE DO SUL

Rio Grande do Sul (Portekizce telaffuzu: /ˈʁiu ˈɡɾɐ̃dʒi du ˈsuɫ/, "Güneydeki büyük nehir"), Brezilya'nın en güneyindeki eyaleti. Atlas Okyanusu kıyısında bulunur. Kuzeyinden Santa Catarina eyaleti, güneyinden Uruguay ve batısından Arjantin tarafından da çevrelenir. Başkenti ve en büyük şehri Porto Alegre.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.