Caserta Sarayı

Caserta Sarayı, İtalyanca Reggia di Caserta (Caserta Krallık Sarayı), Napoli Krallığı Bourbonları için yaptırılmış eski kraliyet ikâmetgâhıydı. On sekizinci yüzyılda Avrupa yükselen en geniş Saray ve muhtemelen en geniş yapıydı.
11-04-2021 22:02:31
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -
Caserta Sarayı -

Caserta Sarayı

Caserta Sarayı, İtalyanca Reggia di Caserta (Caserta Krallık Sarayı), Napoli Krallığı Bourbonları için yaptırılmış eski kraliyet ikâmetgâhıydı. On sekizinci yüzyılda Avrupa yükselen en geniş Saray ve muhtemelen en geniş yapıydı. 1996'da, Caserta Sarayı Dünya Miras Listesi kapsamına alındı.

Tarih

Sarayın yapımına 1752 yılında Napoli Kralı VII. Charles (İspanya Kralı Charles III) için başlandı. Kral yapının mimarı olan Luigi Vanvitelli ile yakın ilişki içinde çalışıyordu. Fakat hiçbir gece Krallık Sarayında uyumadı. Çünkü tacından 1759 yılında İspanya Kralı olmak için istifa etti. Proje üçüncü oğlu ve ardılı IV. Ferdinand'a bitrmesi için devredildi.

Vanvitelli 1773 yılında öldü: İnşaat oğlu Carlo Vinvitelli tarafından 1780 yılında ölümüne kadar devam ettirildi.

Yapı bitirildiğinde, 1.200 odası, iki düzüne gösterişli salonu ve bir kraliyet tiyatrosu vardı.

Caserta halkı yeni bir saray alanı temini için 10 km kaydılırdı. San Leucio dinlenme yeri ndeki bir ipek fabrikası çok büyük bir park alanı içinde bir köşke dönüştürüldü.

20 km uzunluğundaki anıtsal cadde Napoli'de saraya bağlanacaktı, fakat asla gerçekleşmedi.

Görünüm

Saray , 247 x 184 m ölçülerinde dikdörtgen bir plana sahiptir. Dört tarafı dört iç avlu ile şekillenen iki ortogonal kol tarafından bağlanır, her birinin ölçüsü 3.800 m² den daha fazladır. Saray 1200 odaya sahiptir.

Film seti

Caserta Sarayı, 1999 yılı filmde Queen Amidala'nın Naboo'daki Kraliyet Sarayı olarak kullanıldı, Star Wars Episode I: The Phantom Menace ve tekrar 2002 yılı filmde Star Wars Episode II: Attack of the Clones Queen Jamillia'nın sarayı olarak. Ayni oda ayrıca Mission: Impossible III Vatican City olarak kullanıldı. Ayrıca Vatikan Kilisesi olarak da Melekler ve Şeytanlar seti olarak kullanıldı.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.