Davit Gareca

Davit Gareca, Doğu Gürcistan'ın Kaheti bölgesinde, Gareca Dağı'nın yarı çöl yamaçlarında bulunan, kayalara oyulmuş Gürcü Ortodoks manastırı kompleksi. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in yaklaşık 60–70 km güneydoğusunda yer alır.
27-04-2021 20:25:21
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -
Davit Gareca -

Davit Gareca

Davit Gareca, Doğu Gürcistan'ın Kaheti bölgesinde, Gareca Dağı'nın yarı çöl yamaçlarında bulunan, kayalara oyulmuş Gürcü Ortodoks manastırı kompleksi. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in yaklaşık 60–70 km güneydoğusunda yer alır. Kompleks, kayaya oyulmuş yüzlerce hücre, kilise, şapel, yemekhane ve yaşam alanından oluşmaktadır.

Kompleksin bir kısmı Azerbaycan'ın Ağstafa Rayonu'nda bulunan Davit Gareca günümüzde Gürcistan ile Azerbaycan arasında sınır anlaşmazlığı konusudur. Bölge aynı zamanda koruma altına alınmış olan hayvan türlerine ve bölgedeki en eski bazı yerleşim mekânlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi

Davit Gareca’nın kuruluşu 6. yüzyılın ilk yarısına uzanır. Gürcistan’a gelen Süryani din adamlarından Davit ve öğrencisi Lukiane Gareci bölgesine gelip doğal bir mağaraya yerleşti. Davit Gareca manastırı kompleksinin temeli bu şekilde atıldı. Bu manastır daha sonra “Davit Lavra”sı diye ünlendi. Davit Lavrası Gareci bölgesinde keşişlerin yaşamının merkezi oldu. Daha sonra buraya yeni bölümler eklendi. 12. yüzyılda Gürcü kralı IV. Davit Davit Gareca’yı devlet mülkiyetine aldı. Manastırlar 1265’te Moğollar tarafından istila edildi. 1616-1617 yıllarında İran şahı I. Abbas burayı ele geçirdi ve Davit Gareca’nın dinsel faaliyetlerine son verdi. Gürcü kralı I. Teimuraz 1639’da manastırları yeniden keşişlerin hizmetine döndürdü. Sovyetler Birliği döneminde Gürcistan ile Azerbaycan arasında yeni sınır belirlenirken Davit Gareca kompleksinin bazı bölümleri Azerbaycan sınırları içinde kaldı.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.