Dionisos Tiyatrosu

Dionysos Tiyatrosu, Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan bir Antik Yunan tiyatrosudur. Tiyatro, Akropolis'in güneyinde yer almaktadır ve Dionysos'a adanmıştır.
09-04-2022 00:50:45
Dionisos Tiyatrosu -
Dionisos Tiyatrosu -
Dionisos Tiyatrosu -
Dionisos Tiyatrosu -

Dionisos Tiyatrosu

Dionysos Tiyatrosu (veya Dionysos Tiyatrosu, Yunanca: Θέατρο του Διονύσου) Atina'da bulunan eski bir Yunan tiyatrosudur. Aslen Dionysus Eleuthereus (Kurtarıcı Dionysos) tapınağının bir parçası olan Akropolis tepesinin güney yamacında inşa edilmiştir. İlk orkestra terası, M.Ö. 6. yüzyılın ortaları ile sonları arasında, Şehir Dionysia'ya ev sahipliği yaptığı yerde inşa edilmiştir. Tiyatro, en geniş kapsamına MÖ 4. yüzyılda Lycurgus'un epistatları altında 17.000'e varan bir kapasiteye sahipken ulaşmış ve Roma dönemine kadar kesintisiz olarak kullanılmıştır. Tiyatro daha sonra Bizans döneminde çürümeye yüz tutmuş ve on dokuzuncu yüzyıla kadar kimliği belirlenememiş, kazılmamış ve bugünkü durumuna geri döndürülmemiştir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.