DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale )

Venedik'te bulunan Palazzo Ducale (İtalyanca: Il palazzo Ducale di Venezia) Venedik gotiği tarzında yapılmış bir saraydır. Saray Venedik dükalarının köşküdür. Sarayın iki tarafı daha çok Venedik logununa ve San Marco meydanına veya daha fazla Meydana bakar.
DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale ) -
DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale ) -
DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale ) -
DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale ) -
DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale ) -

DÜK SARAYI ( Palazzo Ducale )

Venedik'te bulunan Palazzo Ducale (İtalyanca: Il palazzo Ducale di Venezia) Venedik gotiği tarzında yapılmış bir saraydır. Saray Venedik dükalarının köşküdür.

Sarayın iki tarafı daha çok Venedik logununa ve San Marco meydanına veya daha fazla Meydana bakar. Alt katta bir dizi kemer kullanımı "yerçekimine meydan okuyan" bir görüntü doğurur. Ayrıca renklerin etkili zıt kullanımı vardır (Burada sunulan resim uzak mesafeden dolayı bu durumu yansıtmaz).

Günümüzdeki saray büyük ölçüde 1309-1424 yılları arasında yapıldı ve belki de Filippo Calendario tarafından dizayn edildi. Saray oldukça küçük olan bir kale üzerine inşa edildi. Giovanni ve Bartolomeo Bon 1442 yılında Porta della Carta yı inşa ettiler. Bu Sarayın Piazzetta tarafında olan geç-gotik tarzında bir anıtsal kapıdır. Bu kapı merkez avluya açılmaktadır.

Saray 1574 yılındaki bir yangında kötü bir şekilde zarar görür. Daha sonraki yeniden inşa etme çalışmalarında orijinal gotik tarzına, Palladio'nun alternatif neo-klasik tarzını önermesine rağmen riayet edilir. Fakat bazı klasik örnekler vardır. Örnek olarak onaltıncı yüzyıldan beri saray İç çekme Köprüsü'yle hapishaneye bağlanmıştır.

Dükalık residansı olduğu kadar, saray Venedik Cumhuriyeti'nin politik kurumlarına şehrin Napolyon işgaline kadar ev sahipliği yapmıştır. Venedik, aristoktarik seçkin kimselerce yönetiliyordu, fakat vatandaşlar için yazılı şikayetlerini Bussola odası olarak bilinen yere verme imkânları vardı.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.