EL PASO

El Paso, ABD'nin Texaseyâletinin en büyük kentlerinden bir ve El Paso, Texas Kontlugu (county) merkezidir. Sehir sinirlari icindeki nufusu (2012 nüfus tahmini itibariyle göre) 672,538 kişi olup boylece nufus buyuklugu siralamasina gore ABD'nin 19. kalabalik sehri ve Texas eyaltinin 6. buyuk sehri olmaktadir. El Paso ve varaoislarinin El Paso Kontlugu ve Hudspeth kontklugunda olusturdugu El Paso Metropoliten Bolgesi'nin tum nufusu 830,735 kisi olur ve bu ABD metropoliten bolgeler arasinda 56' sirayi alir. El Paso Metropoliten Bolgesi ile Las Crucas adli varoalr ise birlikte "El Paso-La Cruces Istatistiksel Bolgesi (CSA)"i olusturular ve bu istaistiksel bolgenin 2012 nufus tahminie gore 1,045,180 kisi nufusu bulunmakatdir.
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -
EL PASO -

EL PASO

El Paso, ABD'nin Texaseyâletinin en büyük kentlerinden bir ve El Paso, Texas Kontlugu (county) merkezidir.

Sehir sinirlari icindeki nufusu (2012 nüfus tahmini itibariyle göre) 672,538 kişi olup boylece nufus buyuklugu siralamasina gore ABD'nin 19. kalabalik sehri ve Texas eyaltinin 6. buyuk sehri olmaktadir. El Paso ve varaoislarinin El Paso Kontlugu ve Hudspeth kontklugunda olusturdugu El Paso Metropoliten Bolgesi'nin tum nufusu 830,735 kisi olur ve bu ABD metropoliten bolgeler arasinda 56' sirayi alir. El Paso Metropoliten Bolgesi ile Las Crucas adli varoalr ise birlikte "El Paso-La Cruces Istatistiksel Bolgesi (CSA)"i olusturular ve bu istaistiksel bolgenin 2012 nufus tahminie gore 1,045,180 kisi nufusu bulunmakatdir.

El Paso ABD-Meksika suluslarasi sinir olan Rio Grande Nehri uzerindedir. Rio Granda Nehri uzerindeki sinirda bir tarafta ABD'de bulunan El Paso sehir ve karisin Meksika siniri icinde ise Juarez bulunmaktadir. Cografyacilar bu iki sehirlesmis uluslarasi bolgeye El Paso-Juarez Multipleks veya veya Borderlands adini vermektedirler. Bu "El Paso-Juarez Multipleks"'in birlesik nufus a combined population of 3,045,006 kisi olarak tahmin edilmektedir. El Paso-Juárez Muktipleks bolgesi Dunya'nin Bati yarikuresinde en buyuk iki-lisanli iki-uluslu nufusu ve emekci sayisini teskil etmektedir.

El Paso, Meksikalıların en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Bu şehir, vahşi batı dönemlerinde, "gerçek vahşi batı" olarak bilinmekteydi. Çünkü o dönemde, çoğu kumarbaz, silahçı, hırsız, at kaçıran, katil, rahip ve Çinli ray mühendisi, az bilinen bir Teksas şehri olan El Paso'ya göç etmiştir.

Yukarıdan çöl gibi görünen El Paso, düz şehir görünümüyle dağlık bir bölgede konumlanmıştır. Chihuahuan Çölü tarafından sarılmış durumdaki El Paso, yazın çok sıcak ve kurak, kışın ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. El Paso ismi, İngilizcede "The Passage", yani geçiş anlamındadır. Bu ismin konulmasının nedeni, eski zamanlarda El Paso'nun Amerika-Meksika geçişinin en yoğun bölge olmasıydı.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

BİG BEND ULUSAL PARKI - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.