Ertuğrulgazi Türbesi - Söğüt

Söğüt ilçesindedir. Türbenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar halinde yapılan türbe daha sonra Çelebi Mehmet tarafından türbe haline konulmuştur. Osmanlı mimar üslubunu taşıyan türbe tek kubbeli ve üzeri kurşunludur.
Ertuğrulgazi Türbesi - Söğüt -

Ertuğrulgazi Türbesi - Söğüt

Söğüt ilçesindedir. Türbenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar halinde yapılan türbe daha sonra Çelebi Mehmet tarafından türbe haline konulmuştur. Osmanlı mimar üslubunu taşıyan türbe tek kubbeli ve üzeri kurşunludur. H.1171-miladi 1575 tarihinde III. Mustafa tarafından tamirat görmüş, en son II. Abdülhamit tarafından yeniden inşa ettirilircesine ele alınmış, bir de antre eklemek suretiyle bugünkü durumuna getirilmiştir. Büyük duvarlarla çevrili bir bahçe içindedir.
Türbenin arka kapısının sağ ve solundaki çeşmeler 1986-1987 yıllarında yapılmıştır. Türbenin bahçesinde ve hemen yanında Ertuğrul Gazinin geçici mezarı da buradadır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.