Füssen

Füssen, Bavyera'nın güneyindeki Doğu Algoi ilinde Romantik Yol üzerinde bulunan ve 14.000 nûfuslu bir şehirdir (13 Mart 2007).
21-11-2020 23:15:05
Füssen -
Füssen -
Füssen -
Füssen -
Füssen -
Füssen -

Füssen

Füssen, Bavyera'nın güneyindeki Doğu Algoi ilinde Romantik Yol üzerinde bulunan ve 14.000 nûfuslu bir şehirdir (13 Mart 2007).

Coğrafya

Füssen, Algoy'da Lech ırmağı kıyısında kurulmuştur. Şehrin kuzeyinde Lech Foggen gölüne akar. Şehir alanı içinde bunun dışında iki göl daha vardır: Weißensee ve Hopfensee. Bavyera'nın en yüksekte olan şehridir.

Şehrin mahalleleri Füssen, Eschach, Hopfen am See ve Weißensee'dir.

Târihi

Şehrin târihçesi Romalılara kadar dayanır. Yerleşim birimi, o zamanlar Kuzey İtalya'yla Augsburg şehri arasında önemli bir bağlantı olan Via Claudia Augusta yolu kenarındaydı. Saray tepesinde yapılan arkeolojik kazılar, İ. S. 5. yüzyılda burada bir şatonun olduğunu ortaya çıkarmıştır. Muhtemelen İ. S. 260'ta burada Romalılara âit Foetibus adlı bir askerî depo vardı. Kelimenin kökeni Latince olup muhtemelen Cermen dilindeki fot (foot, ayak) kelimesinden gelir. Bu isimden zamanla Fozen (1147), Fozin (1188), Fuozzen (1206), Füzzen (1366) üzerinden (1424'ten beri) bugünkü "Füssen" adı oluşmuştur.

İ. S. 748'de bugünkü İsviçre'de bulunan St. Gallen'den gelen Aziz Magnus, burada bir bir kulübe kurar. Sonradan yanına yerleşen diğer azizlerle İ. S. 8. yüzyılda burada Benediktin papaz tarîkatı üyeleri tarafından Sankt Mang Manastırı kurulur.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Neuschwanstein Şatosu - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.