Hallstatt

Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. Hallstatt UNESCO Dünya Miras Alanı içindedir.
30-05-2021 22:15:39
Hallstatt -
Hallstatt -
Hallstatt -
Hallstatt -
Hallstatt -
Hallstatt -

Hallstatt

Hallstatt, Avusturya'da bir bölge olan Yukarı Avusturya'da Salzkammergut'da bir köydür. Hallstätter gölü kıyısındadır. 2001 yılındaki nüfus sayımı 946'dır. Alexander Scheutz 2009 yılından beri Hallstatt belediye başkanlığı yapmaktadır. Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir ve buna Hallstatt kültürü adı verilmektedir. Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. Hallstatt UNESCO Dünya Miras Alanı içindedir.

Hallstätter gölünün güney-batı kıyısında yer alan kasaba, Salzkammergut coğrafi bölgesinde olup, Salzburg ve Graz ulusal karayol bağlantısındadır.

Hallstatt, 1997 yılında UNESCO tarafından Avusturya'da Dünya Mirasları arasında ilan edilen "Hallstatt-Dachstein / Salzkammergut Kültürel Peyzajı" nın merkezinde yer almaktadır. Burası aşırı turizm alanıdır.

Turizm

Hallstatt'ta büyük ölçüde artan turizmin sorunları ve fırsatları Ağustos 2019'da The Washington Post tarafından ele alındı. Halstatt'ın turizmi 19. yüzyılda başladı, ancak 1997'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdikten sonra büyük ölçüde arttı. 2006 yılında bir Güney Kore televizyon programında gösterildiğinde Asyalı turistler arasında popüler oldu. Güneydoğu Asya'da "dünyanın en Instagramlanabilir şehri" başlıklı sosyal medya görüntüleri viral oldu. Çin'de 2011 yılında, Hallstatt'ın ikiz kasabası olan Guangdong eyaleti Huizhou'da bir kopya planlandı ve ardından yapıldı. 2013 yılında Çin'de Karlar Ülkesi filmindeki Arendelle köyünün modeli olacağı söylendi. 2017'de yerel kiliseler, hizmetlerin turistler tarafından kesintiye uğramasını önlemek için fedai istihdam ediyordu.

2011'de turizm tahminleri günde 100'ün biraz üzerindeydi. 2020'de kasabanın nüfusu 780'di ve tahmini olarak günde 10.000 ila 30.000 turist fotoğraf fırsatları için kısa bir süre şehre turist getiren otobüs turları, ardından hızla yoluna devam etti. Hallstatt'ın ekonomisi turizme bağlıdır, ancak yerel halka göre günübirlik ziyaretçiler daha uzun süre kalacak turistleri uzaklaştırır. Hallstatt, Avusturya'da aşırı turizmin başlıca örneği haline geldi ve turist sayısının sınırlandırılması konusunda tartışmalara yol açtı. Avusturya Kamu Yayın Kuruluşu durumla ilgili çok sayıda belgesel çekti.

Kasaba 2020'de "kaliteli" turizme odaklanıyordu. 2020 sonbaharından itibaren, sorunla başa çıkmaları için tur otobüslerine zaman dilimleri tahsis edilecektir. Varışlar, mevcut sayının yaklaşık yarısı olan günde 54 ile sınırlı olacak. Şehirde gecelik rezervasyonu olan otobüsler tercih alacaktır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.