HAYDARPAŞA CAMİİ (St. Catherine Kilisesi)

Haydar Paşa Camii (Yunanca: Χαϊντάρ-πασά τζαμί), Kuzey Lefkoşa'da yer alan tarihi bir camidir. Kirlizade Sokağı'nda yer almaktadır. Lefkoşa'daki eski Frenk (Latin) katedrali olan Ayasofya'dan sonra en önemli Gotik yapıdır.
HAYDARPAŞA CAMİİ (St. Catherine Kilisesi) -
HAYDARPAŞA CAMİİ (St. Catherine Kilisesi) -

HAYDARPAŞA CAMİİ (St. Catherine Kilisesi)

Haydar Paşa Camii (Yunanca: Χαϊντάρ-πασά τζαμί), Kuzey Lefkoşa'da yer alan tarihi bir camidir. Kirlizade Sokağı'nda yer almaktadır. Lefkoşa'daki eski Frenk (Latin) katedrali olan Ayasofya'dan sonra en önemli Gotik yapıdır. Adadaki Harry Charles Luke tarafından adadaki en güzel Gotik yapı örneklerinden birisi olarak tanımlanmıştır. Bina, 14. yüzyılda, adadaki Frenk egemenliği sırasında inşa edildi ve Azize Katerina Kilisesi olarak adlandırıldı. Lefkoşa'nın 1570 yılında Osmanlılar tarafından fethi üzerine camiye çevrildi. Tarihsel olarak, civarda yaşayan Türk yerel ileri gelenlerinin sıkça kullanıldığı gibi "Ağalar Camisi" olarak da adlandırılmıştır.

19. yüzyılda, Azize Katerina'ya ait olduğuna inanılan bir mezar binanın sağ tarafında bulunmaktaydı ve Kıbrıslı Rumlar buraya sık sık gelir ve kandil yakarlardı. Ön kapı, kemerli pervazı gelincik başlığı ile sonlanan ince bir Gotik tarzdadır. Üzerinde bir de Catherine tekerleği bulunur. Sağ tarafta, Ayasofya'dakinden sonra eski kentin en yüksek ikinci minaresi yer alır İki güzel girişi vardır. Batı kapısında üç kez tekrarlanan iki ejderha arasında bir gül olan bir mermer lento bulunur. Daha ağır olacak bir şekilde inşa edilmiş bir diğer kapı ise güney tarafındadır.


İç kısım
Caminin sol tarafında, camiye bir şekilde, sadece birkaç Gotik kemeri kalmış olan yarı yıkık bir bina yer alır. Sağ tarafta çerçeve ve süslemelerin bulunduğu bir kapı bulunur. İkisi ince sütunlarla bölünmüş üç Gotik pencere, üstünde çörtenler bulunan payandalar arasındaki boşluğu doldurur. Caminin solunda benzer payandalar ve bir tür kare taret vardır.
Bu camide hem mihrap (Mekke yönü) hem de minber sağda yer alır.
Eskiden evlilik danışma ofisi olarak hizmet veren yapı günümüzde bir sanat galerisi olarak işlev görmektedir.

 

>

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri