Het Steen

Het Steen, Avrupa'nın en büyük limanlarından biri olan Belçika'nın Antwerp kentinin eski şehir merkezinde yer alan bir ortaçağ kalesidir.
07-04-2021 00:16:29
Het Steen -
Het Steen -

Het Steen

Het Steen, Avrupa'nın en büyük limanlarından biri olan Belçika'nın Antwerp kentinin eski şehir merkezinde yer alan bir ortaçağ kalesidir. Anvers'in ilk taş kalesi olarak Orta Çağ'ın başlarında Viking akınlarından sonra inşa edilen Het Steen, Anvers'in en eski binası ve eskiden en eski şehir merkeziydi. "Het Steen" kelimeleri The Rock için Hollandaca'dır.

Daha önce Antwerpen Burcht (kale) olarak bilinen Het Steen, Charles V altında önemli bir yeniden yapılanmanın ardından 1520 civarında bugünkü adını aldı. Yeniden yapılanma, ilk olarak "'s Heeren Steen" (Kralın taş kalesi) olarak bilinmesine yol açtı ve daha sonra basitçe "Het Steen" (taş kale) gibi. Hollandaca "steen" kelimesi "taş" anlamına gelir ve Belçika'nın Gent kentindeki "Gravensteen" de olduğu gibi "kale" veya "saray" için kullanılırdı.

Kale, kıyısında durduğu nehir olan Scheldt'e erişimi kontrol etmeyi mümkün kıldı. 1303 ile 1827 yılları arasında hapishane olarak kullanıldı. Düzinelerce tarihi ev ve şehrin en eski kilisesi de dahil olmak üzere kalenin en büyük kısmı, 19. yüzyılda Scheldt'in alüvyonunu durdurmak için rıhtımların düzeltildiği sırada yıkıldı. . Büyük ölçüde değiştirilen kalan bina, rıhtımda bazı eski kanal mavnalarının sergilendiği bir nakliye müzesi içeriyor.

1890'da Het Steen arkeoloji müzesi oldu ve 1952'de Anvers denizcilik tarihi müzesine ev sahipliği yapan ve 2011'de yakındaki Aan de Stroom Müzesi'ne taşınan bir ek eklendi. Burada ayrıca 2. Dünya Savaşı'ndaki Kanadalı askerler için bir savaş anıtı var.

Het Steen'in girişinde, 2. yüzyıl civarında kemerli yolun üzerinde Semini'nin bir kısma kabartması var. Semini, İskandinavya gençlik ve bereket tanrısıdır (sembolik fallus ile birlikte). Het Steen yakınlarındaki tarihi bir plaket, kasabadaki kadınların çocuk sahibi olmak istediklerinde Semini'ye başvurduklarını anlatıyor; tanrı daha sonraki din adamları tarafından kötülendi. Anvers sakinleri daha önce kendilerinden "Semini'nin çocukları" olarak söz ediyorlardı. Het Steen ve Semini'nin tarihi korunmasıyla ilgili bir organizasyon, 1986 yılında kurulan Ere'deki Antwerp Komitee Semini (AKSIE), kültürel etkinlikler olarak Het Steen'de yıllık kutlamalar düzenliyor.

Kalenin giriş köprüsünde bir dev ve iki insan heykeli bulunmaktadır. Ortaçağda şehrin sakinlerini terörize eden dev Lange Wapper'ı tasvir ediyor.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.