İkisu Köyü Tarihi Evleri - Torul

Yapılar Torul İlçesi İkisu Köyünde Karaca Mağarasına giderken yolun sağ alt tarafındadır. Evler Gümüşhane-Trabzon karayolundan da görülmektedir. Evler genelde iki ve üç katlıdır. Katların kullanım amaçları ve işlevleri bir birinden farklıdır. Evlerin cepheleri sokağa veya manzaraya yönlendirilmiştir. Yapılarda kullanılan ana malzeme, mahalli taş, kerpiç ve ahşaptır. Evlerin genelinde iç sofhalar vardır. Çatılar genellikle yapılar ile uyumlu, taşkın ve kademeli saçak düzenlemeleri vardır.
İkisu Köyü Tarihi Evleri - Torul -

İkisu Köyü Tarihi Evleri - Torul

Yapılar Torul İlçesi İkisu Köyünde Karaca Mağarasına giderken yolun sağ alt tarafındadır. Evler  Gümüşhane-Trabzon karayolundan da görülmektedir. Evler genelde iki ve üç katlıdır. Katların kullanım amaçları ve işlevleri bir birinden farklıdır. Evlerin cepheleri sokağa veya manzaraya yönlendirilmiştir. Yapılarda kullanılan ana malzeme, mahalli taş, kerpiç ve ahşaptır. Evlerin genelinde iç sofhalar vardır. Çatılar genellikle yapılar ile uyumlu, taşkın ve kademeli saçak düzenlemeleri vardır. Evlerin dış cephe duvarları genellikle saman karışımlı sıva ile kaplanmış ak toprakla da badanalanmışlardır. Bu yapılarda yaşayanlar fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissetmektedirler.

Galeri

Yorumlar - 1

Mutlu GÜRLER

" İkisu Köyü, Torul ile Gümüşhane arasında, Merkeze bağlı, kendine has coğrafi zenginlikjleri ile kültürel nitelikleriyle farklılıklar sunan, önemli köylerimizden biridir. Tarihsel serüveni, yöresel ifade ile GOROM ( Krom sözcüğünün telafuz biçimi nedeniyle söyleyişe yansıyan) adıyla bilinen bir vadi / dere kültürünün parçası olarak, orjinalde Cromnia yerleşkesinin önemli bir parçasıdır. Eski adıyla HARAVA (Charavia) köyü olarak bilinen, İkisu Köyü; Trabzon - Gümüşhane (Türkiye-İran) Karayolu'nun sınırını takip etmekte olduğu HARŞİT ÇAYI iki yakasında (Kuzey ve Güney bölümlerinde) dağılmış olarak bulunan EFELER, HAMİTLER, GURUTLAR, GÜRLER, BABASE, FAZLIOĞULLARI, BAYRAKTARLAR mahallelerinden oluşur. HARŞİT ÇAYI'na kuzeyden katılan HARAVA DERESİ (GOROM/KOROM Deresi) ile güneyden katılan, Musalla-Karamustafa derelerinin birleşiminden oluşan GODİL DERESİ nedeniyle, iki ayrı noktada iki ayrı iki su kaynağının kesişiminden hareketle, Köyün adı İKİ SU olarak ifade edilmiştir. Fotoğraf karesinde gözüken, İkisu Köyü Merkez FAZLIOĞLU Mahallesi, köy okulu ve camiisi ile ana yol kenarındaki kıraathanesi sayesinde, son dönemlere kadar, köyün hareketli merkezi konumunda idi. Cumhuriyet öncesi dönemde ağırlıklı olarak Trabzon ile ticari bağlantısı olan, çoğunluğu FIRINCILIK olmak üzere ticaretle uğraşan GÜRLER, ALBAYRAK ve EKMEKÇİOĞLU ailelerinin nerede ise bir büyük sülale gibi uyum içinde yaşadıkları; içme suyu kaynakları bol, dere kenarlarında sıralanmış meyve sebze bahçeleriyle bilinen verimli toprakları sayesinde, huzurlu, şenlikli bir küçük köy yerleşkesidir. Halen tarihsel fırıncılık uğraşılarınının başarılı örneklerini sürdüren aile gelenekleri devam etmekte olup, üçüncü kuşaklar içerisinde eğitim seviyesi son derece yüksek, akademik ve bürokrasi kademelerinde saygın temncilcileri bulunan bir Karadeniz/Doğu Anadolu geçiş kültürü merkezi olarak, yaygın göç vermiş yerleşkelerimizdendir. Yaz dönemlerinde HARAVA BULUŞMALARI ile şehrin kültür hayatına; yardımlaşma, dayanışma, sevgi ve saygı içerisinde bir arada olma anlamında, öncü örnekleri kazandırmayı başarmış bir şirin köyün adıdır İKİ SU. Göbek Elması, Hacı Hamza Armudu, Kızılcık, Kuşburnu, More ( Böğürtlen), BORCUM tohumu Patates, Çubuğa Giden Şeker fasulyesinin ve yaygın yerli dut bahçeleri sayesinde PESTİL ve KÖME'nin, halen az miktarda ancak en iyi örneklerinin yetiştirildiği bereketli toprakları ile İKİ SU (HARAVA) Köyü, Gümüşhane ilinin koruma altına alınıp, sürdürülebilir kalkınma planlamaları ile yaşatılarak, gelecek kuşaklara taşınması gereken KÜLTÜR MERKEZLERİ içerisinde önemli bir önceliğe sahiptir... "

2018-09-11 11:31:00

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.