İmittos Dağı

İmittos Dağı (Yunanca: Υμηττός), Hymettos olarak da bilinir, Yunanistan'da, Atina'nın güneydoğusunda dağ. Doruk noktası 1.026 m olan 18 km uzunluğunda bir sırt görünümündedir. Pirnari Boğazı tarafından ikiye bölünür. Kariais Manastırı yakınlarında Antik Çağdan kalma Kara mermer ocakları yer alır. Kara, Trakhones ve Komnina köyleri çevresinde dağın kireçtaşı kütlesi oyularak yapılmış çok sayıda antik mezar vardır. Romalı ozan Ovidius'un Ars amatoria'da (MÖ y. 1; Aşk Sanatı) anlattığı kokulu bitki ve çiçekler bugün artık bulunmamakla birlikte arıcılık önemini korumaktadır.
İmittos Dağı -

İmittos Dağı

İmittos Dağı (Yunanca: Υμηττός), Hymettos olarak da bilinir, Yunanistan'da, Atina'nın güneydoğusunda dağ. Doruk noktası 1.026 m olan 18 km uzunluğunda bir sırt görünümündedir.


Pirnari Boğazı tarafından ikiye bölünür. Kariais Manastırı yakınlarında Antik Çağdan kalma Kara mermer ocakları yer alır. Kara, Trakhones ve Komnina köyleri çevresinde dağın kireçtaşı kütlesi oyularak yapılmış çok sayıda antik mezar vardır. Romalı ozan Ovidius'un Ars amatoria'da (MÖ y. 1; Aşk Sanatı) anlattığı kokulu bitki ve çiçekler bugün artık bulunmamakla birlikte arıcılık önemini korumaktadır. Bölgede II. Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan ağaçlandırma çalışmaları olmulu sonuçlar vermiştir. Kaisariani Manastırı, Antik Çağda tedavi edici özellikleriyle tanınan kaynağın bulunduğu yerde kurulmuştur.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri