Josef Stalin Müzesi

Josef Stalin Müzesi, Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri Josef Stalin anısına doğum yeri Gori'de inşa edilen tarih müzesi. 
09-05-2021 16:47:15
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -
Josef Stalin Müzesi -

Josef Stalin Müzesi

Josef Stalin Müzesi, Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri Josef Stalin anısına doğum yeri Gori'de inşa edilen tarih müzesi. Müze Sovyet dönemi özelliklerini hala korumaktadır.

Müze, her biri kentin merkez meydanında bulunan üç bölümden oluşmaktadır. 1957'de Stalin anısına açıldı. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası Gürcistan'ın bağımsızlık hareketi ile birlikte 1989'da kapatıldı, ancak ardından yeniden açıldı ve popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Haziran 2010'da Gori Merkez Meydanı'ndaki Stalin Anıtı bu müzeye taşındı.

Stalin'in evi

Stalin'in 1878'de doğup ilk dört yılını geçirdiği küçük ahşap kulübe burada korunmaktadır. Stalin Evi restore edilerek 10 Kasım 1937'de açıldı. Küçük kulübenin zemin katında iki odası vardır. Stalin'in yerel bir ayakkabıcı olan babası Vissariyon Cugaşvili o dönem binanın sol tarafındaki bir odayı kiraladı ve bodrum katında bir atölye yaptı. Ev sahibiise diğer odada yaşadı. Kulübe başlangıçta benzer konutların bir parçasını oluşturdu, ancak diğerleri yıkıldı.

Stalin Müzesi

Kompleksin ana bölgesi, sosyalizm tarihine adanmış bir müze olarak 1951 yılında başlandı, ancak 1953'te Stalin'in ölümü üzerine Stalin'e atfen Sovyet mimarisi tarzında büyük bir saray olarak inşa edildi. Sergiler, kronolojik sırayla altı salona bölünmüştür ve bazı ofis mobilyalarını, kişisel etkilerini ve yıllar boyunca kendisine yapılan hediyeleri içeren Stalin'in sahip olduğu birçok eşya içermektedir. Ayrıca, belgeler, fotoğraflar, resimler ve gazete makaleleriyle ilgili çok fazla örnek vardır. Stalin'in ölümünden hemen sonra yüzünden alınan on iki maskenin kopyası da burada yere almaktadır.

Stalin'in demiryolu taşımacılığı

Müzenin bir tarafında Stalin'in kişisel demiryolu taşımacılığı vardır. Zırh kaplı ve 83 ton ağırlığındaki yeşil Pullman vagonu, Stalin tarafından 1941'den itibaren Yalta Konferansı ve Tahran Konferansı'na katılımları da dahil olmak üzere pek çok seyahatte kullanıldı. 1985 yılında Rostov-na-Donu'daki demiryollarından sergi amacıyla kullanılması amacıyla üzere müzeye gönderildi.

Planlı yeniden yapılanma

2008 Güney Osetya savaşının ardından, 24 Eylül 2008'de Gürcistan Kültür Bakanı Nikoloz Vacheishvili, Stalin müzesinin en yakın gelecekte "Rus Saldırganlık Müzesi" olarak düzenleneceğini açıkladı.[3] Bu amaçla girişe “Bu müze tarihin yanlış bir halini içerir. Sovyet propagandasının tipik bir örneğidir ve tarihteki en kanlı rejimi meşrulaştırmaya çalışır." isimli bir pankart yerleştirildi.[4] 20 Aralık 2012 tarihinde, Gori belediye meclisi, müzenin içeriğini değiştirme planlarına son vermeye karar verdi.[5][6] 2017 itibarıyla söz konusu tabela da kaldırılmıştır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.