Kotzia Ve Omonia Meydanı

Monastiraki metro istasyonundan Athinas Caddesi’ni dümdüz takip ettiğinizde sokak boyunca sağlı sollu kurulmuş pazarı görürsünüz. Burası Atina’nın merkez pazarıdır. Bu pazarda et ve balıklar yolun sağında, sebze ve meyveler ise solunda satılır. Pazar içerisinde biraz ilerlediğiniz de Kotzia Meydanı’na gelirsiniz. Burası neoklasik tarzdaki pek çok zarif binayla çevrili bir meydandır. Eskiden turizmin merkezi sayılırken günümüzde bu özelliğini Plaka ve Monastiraki’ye kaptırmıştır. Yine de 1896’da ilk Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan mermer Panathenaic Stadyumugörülmeye değer.

Kotzia Ve Omonia Meydanı

Monastiraki metro istasyonundan Athinas Caddesi’ni dümdüz takip ettiğinizde sokak boyunca sağlı sollu kurulmuş pazarı görürsünüz. Burası Atina’nın merkez pazarıdır. Bu pazarda et ve balıklar yolun sağında, sebze ve meyveler ise solunda satılır. Pazar içerisinde biraz ilerlediğiniz de Kotzia Meydanı’na gelirsiniz. Burası neoklasik tarzdaki pek çok zarif binayla çevrili bir meydandır. Eskiden turizmin merkezi sayılırken günümüzde bu özelliğini Plaka ve Monastiraki’ye kaptırmıştır. Yine de 1896’da ilk Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan mermer Panathenaic Stadyumugörülmeye değer.

Yürümeye devam ederseniz yol sizi Omonia Meydanı’na ulaştırır. Meydana gelmeden biraz önce solunuzda Belediye Binası’nı göreceksiniz. Omonia Meydanı her daim kalabalıktır. Eskiden çok popüler olan bu meydan günümüzde aşırı kalabalığı ve trafiği yüzünden pek tercih edilmemektedir. Meydanı eski sakin hâline dönüştürmek için çalışmalar devam etmektedir. Bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer ise Ulusal Arkeoloji Müzesi’dir.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz