Louis Vuitton Vakfı

Louis Vuitton Vakfı binası, 2006 yılında açılan, LVMH ve yan kuruluşları tarafından desteklenen bir sanat müzesi ve kültür merkezidir.
Louis Vuitton Vakfı -
Louis Vuitton Vakfı -
Louis Vuitton Vakfı -
Louis Vuitton Vakfı -

Louis Vuitton Vakfı

Louis Vuitton Vakfı binası, 2006 yılında açılan, LVMH ve yan kuruluşları tarafından desteklenen bir sanat müzesi ve kültür merkezidir. LVMH'nin sanat ve kültürü desteklemesinin bir parçası olarak yasal olarak ayrı, kâr amacı gütmeyen bir varlık olarak yürütülür.

Paris'teki 143 milyon dolarlık müze Ekim 2014'te açıldı. Bina, mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır ve Paris'in 16. bölgesinde bulunan Bois de Boulogne'daki Jardin d'Acclimatation'a bitişiktir.

Tarihi

2001'de LVMH Başkanı Bernard Arnault, Frank Gehry ile tanıştı ve ona, Bois de Boulogne'nin kenarındaki Louis Vuitton Yaratılış Vakfı için yeni bir binaya dair planlarını anlattı. Bina projesi ilk olarak 2006 yılında sunulmuş, maliyeti 100 milyon Euro civarında tahmin edilmiştir (127 milyon dolar) ve 2009'un sonlarında veya 2010'un başında açılması planlanmıştır. Dönemin Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris'in müdürü olan Suzanne Pagé, müzenin programını geliştirmekten sorumlu vakfın sanat yönetmeni olarak görevlendirildi.

Parkın sahibi olan Paris şehri, 2007 yılında inşaat ruhsatı verdi. 2011 yılında, Bois de Boulogne'nin korunması için kurulmuş olan bir dernek, merkezin kamuya açık bir yola çok yakın bir yere yapıldığı için açtığı bir davayı kazandı. Sitenin karşıtları da yeni bir binanın tarihi parkın yemyeşil huzurunu bozacağından şikayetçi oldu. Şehir, mahkeme kararına itiraz etti. Ünlü Fransız mimar Jean Nouvel, Gehry'yi destekledi ve muhaliflere şu sözleri söyledi: "Küçük dar takımlarıyla Paris'i formaline sokmak istiyorlar. Oldukça acıklı." Sonunda,Vakfın ulusal çıkarları desteklediği ve "tüm dünya için büyük bir sanat eseri ortaya koyduğu" için Assemblée Nationale tarafından özel bir yasa çıkarıldı ve Vakfın faaliyetlerine devam etmesini sağlandı.

Frank Gehry 7 yıl süren bir proje yürüterek, tamamı kıvrımlı camdan oluşan 3,600 panelin bir araya getirilmesiyle toplam 13.500 metrekarelik camdan bir dış kabuk oluşturtmuştur. Binanın iskeleti olan 12 yelken ise birbirinin üzerinde kıvrılarak yüzer görünüme kavuşturulmuş ve görüntüsü ile şeffaflık hissi vermiştir. Frank Gehry, 19.yüzyıl Paris mimarisine ait olan cam ve çelik yapılar ve bahçe düzenlemesinden almış olduğu ilham ile mimarlık tarihinin en önemli projelerinden birine imza atmayı başarmıştır. Louis Vuitton Vakfı 2014 yılından itibaren, Paris’in ve dünyanın önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden biri olmayı başarmış ve önemli sergilere ev sahipliği yapmıştır.

Müze, Ekim ayında 143 milyon dolarlık bir maliyetle halka açıldı. Resmi açılıştan önce, Louis Vuitton'un kadın ilkbahar/yaz 2015 moda şovu için yer sağladı. Mayıs 2017'de, bir Fransız haber dergisi olan Marianne, binanın nihai maliyetini açıkladı: 780 milyon euro, yaklaşık 900 milyon dolar.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.