MERKEZ - KAYSERİ

Kayseri, İç Anadolu’nun güney bölümü ile Toros Dağlarının birbirine yaklaştığı bir yerde Orta Kızılırmak bölümünde yer alır. 37 derece 45 dakika ile 38 derece 18 dakika kuzey enlemleri ve 34 derece 56 dakika ile 36 derece 58 dakika doğu boylamları arasında bulunmaktadır.
25-09-2012 11:01:41
MERKEZ - KAYSERİ -

MERKEZ - KAYSERİ

Kayseri, İç Anadolu’nun güney bölümü ile Toros Dağlarının birbirine yaklaştığı bir yerde Orta Kızılırmak bölümünde yer alır.

37 derece 45 dakika ile 38 derece 18 dakika kuzey enlemleri ve 34 derece 56 dakika ile 36 derece 58 dakika doğu boylamları arasında bulunmaktadır.

Doğu ve kuzeydoğusu Sivas, kuzeyi Yozgat, batısı Nevşehir, güneybatısı Niğde, güneyi ise Adana ve Kahramanmaraş İlleri ile çevrilidir.

İl yüzölçümü 16.917 km2 dir. İl yüzölçümünün arazi türlerine göre  dağılımı aşağıdaki gibidir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Arkeoloji Müzesi - Merkez - Alt Konumlar

Şifahiye ve Gıyasiye Medresesi (Tıp Tarihi Müzesi) - Merkez

Şifahiye ve Gıyasiye Medresesi (Tıp Tarihi Müzesi) - Merkez

Gevher Nesibe Mahallesi, Mimar Sinan Parkı içinde bulunan medrese hastanesi, Selçuklu hükümdarlarından I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in kız kardeşi Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine “Şifahiye” adını taşıyan hastane yapılmış; bunun yanında, ilk tıbbiye “Gıyasiye” adlı bir medrese kurulmuştur. Osmanlılar döneminde medrese hizmeti veren darüşşifa, Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri amaçlarla kullanılmış; sonra yarım yüzyıl kadar kendi haline terk edilmiş ve 1960’larda tekrar onarılmıştır. Tıp Medresesi odaların birinde Gevher Nesibe Sultan’nın türbesinde bulunmaktadır. Şıfahiye ve Gıyasiye medreseleri, birbirine bitişik ve açık avlulu iki yapıdır.

Kent ve Mimarsinan Müzesi - Merkez

Kent ve Mimarsinan Müzesi - Merkez

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, uzun ve yoğun çalışmalar sonucu dünyada birkaç örneği bulunan Türkiye'de ise ilk olan 'Kent ve Mimarsinan Müzesi'ni, değerli işadamı Kadir HAS'ın katkılarıyla Fuar Kültür Parkı içerisine yaptırarak görkemli bir törenle 18 Mayıs 2003 Pazar günü ziyaretçilerin beğenisine sunmuştur.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.