MESSİNA

Messina, İtalya'da Sicilya Adası özerk bölgesinin en büyük üçüncü şehri olup, Messina ilinin başşehridir. Messina Boğazı'nda Sicilya'nın kuzeydoğu kenarında; İtalyan anakarasini Sicilya'dan ayiran Messina Bogazi'nin batısında konumlanır.
06-10-2020 00:27:42
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -
MESSİNA -

MESSİNA

Messina (İtalyanca: Messina; Sicilyaca: Missina) İtalya'da Sicilya Adası özerk bölgesinin en büyük üçüncü şehri olup, Messina ilinin başşehridir.

Cografi konumu

Messina Boğazı'nda Sicilya'nın kuzeydoğu kenarında; İtalyan anakarasini Sicilya'dan ayiran Messina Bogazi'nin batısında konumlanır. Reggio Calabria'nın kuzeyinde konumlanan Villa San Giovanni'nın karşısında yer alır. Gunumuzde bu iki taraf arasında ulasim deniz yolu ve feribotlara dayanmakta ise de iki tarafi uzun bir kopru ile birleştirme planları ileri safhalardadır.

Messina şehri Iyon Denizi ve "Peloritani" tepeleri arasında kurulmuştur. Efrafındaki tepeler Sicilya adasinin içinden uzandığı için Messina şehrinin gelişimi dar olan deniz sahillerinde olmuştur. Bu nedenle Messina şehri dunyanin "en uzun sehri" lakabina hak kazanmıştır.

Ekonomi

Şehrin ana ekonomik kaynağı Messina limanıdır. Messina limanı İtalya'nın askeri merkezi ve İtalyan donanmasının en önemli bir ussudur. Ayrıca şehir limanı ve sahillerinde çok önemli sivil gemi yapım ve bakım tersaneleri bulunmaktadır. Messina limanı ile İtalyan anakarası üzerinde Calabria'da (Calamba ve Villa San Giovanni) limanlara karayolları vasıtaları taşıyan ve ayrıca demiryolu vagonları ve yolcuları taşıyan duzgun feribot seferlerine merkezdir.

Messina ve etrafındaki bölge İtalya'nın çok önemli tarım üretim merkezidir. Narenciye (limon, portakal, mandalina vb.), diğer meyveler, sebzeler iklim şartları uygun olduğu için yetiştirilmekte ve sadece İtalya'ya değil tüm Avrupa'ya ihraç edilmektedir. Bağcılık ve şarapçılık, özellikle kaliteli şarap üretimi (örneğin Faro ve Mamertino adlı ünlü şaraplar) gelişmiştir.

Messina şehri ayrıca özellikle İtalya'dan önemli sayıda turist çekmektedir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.