MIDI-PYRENEES

Midi-Pyrénées [midipireˈne] (Oksitanca: Miègjorn-Pirenèus; Gaskonca: Mieidia-Pirenèus), Fransa'nın 26 bölgesinden biridir. Fransa'nın güneybatısında bulunan bu bölge Fransa'nın Avrupa'daki bölgeleri arasında en geniş olanıdır. Yüzölçümü Hollanda ya da Danimarka'dan büyüktür. Merkez şehriToulouse'dur.
13-04-2014 23:45:15

MIDI-PYRENEES

Midi-Pyrénées [midipireˈne] (Oksitanca: Miègjorn-Pirenèus; Gaskonca: Mieidia-Pirenèus), Fransa'nın 26 bölgesinden biridir. Fransa'nın güneybatısında bulunan bu bölge Fransa'nın Avrupa'daki bölgeleri arasında en geniş olanıdır. Yüzölçümü Hollanda ya da Danimarka'dan büyüktür. Merkez şehriToulouse'dur.

Bu bölge dünyada üç önemli yerel ürünü ile tanınır: Airbus uçakları, Rokfor peyniri ve Katoliklerin hac merkezlerinden biri olan ve sakatlara şifa verdiğine inanılan Lourdes.

Çok geniş olan bu bölgenin tarihî ya da coğrafî bir birliği yoktur. Adı tamamen coğrafî anlamda verilmiştir. Paris'in güneyinde olduğu için "Midi" ve güneyindeki Pirene Dağları nedeniyle de "Pyrénées".

Katharlar, 11. yüzyılda bu bölgede ortaya çıkmıştır.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

TOULOUSE - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.