Motsameta Manastırı

Motsameta ayrıca bilinen adıyla Motsameta Manastırı, Gürcistan'a bağlı İmereti bölgesindeki Kutaisi'nin yaklaşık 6 km kuzeydoğusunda yer alan bir manastır kompleksidir.
Motsameta Manastırı -
Motsameta Manastırı -
Motsameta Manastırı -
Motsameta Manastırı -

Motsameta Manastırı

Motsameta (Gürcüce: მოწამეთა) ayrıca bilinen adıyla Motsameta Manastırı, Gürcistan'a bağlı İmereti bölgesindeki Kutaisi'nin yaklaşık 6 km kuzeydoğusunda yer alan bir manastır kompleksidir. Manastır, Rioni Nehrinin Ckalcitela kolundaki burnun tepesinde canlı bir şekilde konumlanmıştır.

Tarihi

Motsameta, Gürcücede "Şehitlerin Yeri" anlamına gelmektedir. Bu ad, soylu Argveti ailesinden Davit ve Konstantin kardeşlere atıfta bulunmaktadır. Kardeşler, 8. yüzyılda işgalci Araplara karşı bir isyan düzenlemiştir.

Kardeşler, isyan başarısız olunca yakalandı. Kardeşlere, Müslüman olmaları karşılığında affedileceklerine dair söz verildi. Hiçbiri teklifi kabul etmedi. Sonrasında, işkencelere maruz kalıp ve öldürüldüler, cesetleri nehre atıldı. Su kardeşlerin kanlarıyla kırmızıya döndü, ve bu olayın anısına nehre "kırmızı su" anlamına gelen "Ckalcitela" adı verildi. Bir söylentiye göre, kardeşlerin kalıntıları aslanlar tarafından yakalandı ve Gelati Manastırı'nın bulunduğı tepeye götürüldü.[3] Sonrasında, Gürcü Ortodoks Kilisesi kardeşleri Aziz olarak tanıdı. 11. yüzyılda Kral IV. Bagrat orada bir tapınak kurdu. 1923’te Bolşevik gizli polis teşkilatı, Davit ve Konstantin'in kalıntılarını Gelati Manastırı'dan Kutaisi'deki müzeye taşıdı. Bir söylentiye göre, Motsameta manastırı ve Gelati manastırı arasında savaşlar sırasında kullanılan gizli bir geçit vardır.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.