NITEROI

Niterói, Brezilya'nin "Güneydoğu" Bölgesinde Rio de Janeiro eyaletinde yer alan bir şehirdir. 22 Kasım 1573'de, adını "Martim Afonso" olarak değiştiren, aslında ismi Ararıbóia olan bir Tupi yerlisi kabile reisi tarafından kurulmuştur. Brezilya'nın gerçek yerlisi bir kişi tarafından kurulan tek şehir olma özelliğine sahiptir. Şehrin adı da Tupi yerlisi dilinden gelmektedir ve "Saklı Sular" anlamına gelir. Kent, Brezilya'nin Sao Paulo'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Rio de Janeiro'ya 13 km uzaklıkta olup iki şehir birbirine Rio-Niterói köprüsü ve feribot seferleriyle bağlanmaktadır.
17-04-2014 23:24:46
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -
NITEROI -

NITEROI

Niterói, Brezilya'nin "Güneydoğu" Bölgesinde Rio de Janeiro eyaletinde yer alan bir şehirdir.

22 Kasım 1573'de, adını "Martim Afonso" olarak değiştiren, aslında ismi Ararıbóia olan bir Tupi yerlisi kabile reisi tarafından kurulmuştur. Brezilya'nın gerçek yerlisi bir kişi tarafından kurulan tek şehir olma özelliğine sahiptir. Şehrin adı da Tupi yerlisi dilinden gelmektedir ve "Saklı Sular" anlamına gelir.

Kent, Brezilya'nin Sao Paulo'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Rio de Janeiro'ya 13 km uzaklıkta olup iki şehir birbirine Rio-Niterói köprüsü ve feribot seferleriyle bağlanmaktadır.

Haziran 2011 tarihli "Getulio Vargas Vakfı" araştırmaları sonuçlarına göre Niteroi Brezilya'da en zenginleriun yaşadığı bir şehirdir. Yapılan araştırmada en yüksek gelirliler A, B ... olarak sınıflandırılmışlar ve Niteroi'daki nüfusun  %55.7'i A sınıfı gelirlilerden ve nüfusun %85.9 u ise A ve B sınıfı gelirlilerden oluştuğu gözümlenmiştir. BM tarafından 5600 Brezilya şehri arasında yapılan "İnsan Gelişması Endeksi" araştırmasına göre Niteroi Rio Janeiro eyaletınde en yüksek sırayı almakta ve Brezilye'nin tümünde en yüksek endeks değeri olanlardan biri olmaktadır.

Şehrin mihenk taşlarından biri olan Niterói Güncel Sanat Müzesi'nin tasarımı, Breziyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından yapılmıştır.


Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Niterói Güncel Sanat Müzesi - Alt Konumlar

Niterói Güncel Sanat Müzesi

Niterói Güncel Sanat Müzesi

Niterói Güncel Sanat Müzesi (Portekizce: Museu de Arte Contemporânea de Niterói veya MAC) Brezilya’nın Rio de Janeiro Eyaleti’nindeki Niteroişehirinde yer alan bir çağdaş sanatlar müzesidir. Niteroi şehirinin simgesi olan bu yapı Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlandı, inşaat mühendisi Bruno Contarini’nin yardımıyla da proje 1996 yılında tamamlandı.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.