Panathinaiko Stadyumu

Panathinaiko Stadyumu veya diğer bilinen adıyla Kallimarmaro ("Güzel mermerli" anlamına gelir. Yunan alfabesinde Καλλιμάρμαρο), Yunanistan'ın başkenti Atina'da yer alan stadyumdur.
Panathinaiko Stadyumu -
Panathinaiko Stadyumu -
Panathinaiko Stadyumu -

Panathinaiko Stadyumu

Panathinaiko Stadyumu (Yunanca: Παναθηναϊκό στάδιο Panathinaiko stadio) veya diğer bilinen adıyla Kallimarmaro ("Güzel mermerli" anlamına gelir. Yunan alfabesinde Καλλιμάρμαρο), Yunanistan'ın başkenti Atina'da yer alan stadyumdur. 1896'daki ilk Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan stadyum, alanındaki en eski yapılardan biri ve tamamı beyaz mermerden yapılan tek stadyumdur. 1906 Ara Olimpiyatları'nın düzenlendiği ana stadyum olmuş, 2004 Yaz Olimpiyatları'nda ise okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmına ev sahipliği yapmıştır.

Tarihi

Antik zamanlarda inşa edilen stadyum, Tanrıça Athena onuruna düzenlenen Panathenaik Oyunları'nda kullanılmaktaydı. Bu sıralarda tribünler tahtadan yapılmıştı. MÖ 329 yılında, Atinalı Lycurgus tarafından mermer kullanılarak baştan aşağıya yenilenen stadyum, 140 yılında Herodes Atticus tarafından genişletildi ve 50.000 kişi kapasiteli oldu.

1869 yılında, Evangelos Zappas'ın maddi destekleri sayesinde antik stadyum yenilendi. 1870 ve 1875 yıllarında, Antik Olimpiyat Oyunları'nı canlandırmak amacıyla düzenlenen Zappas Olimpiyatları'na ev sahipliği yaptı. Birkaç yıl sonra, 1895'te tekrar yenilemeye gidildi ve modern Olimpiyat Oyunları'nın ilki olan 1896 Yaz Olimpiyatları'nda kullanıldı. Bu yenileme için George Averoff'un maddi desteği kullanılırken, Anastasios Metaksas ve Ernst Ziller isimli mimarlar yenileme çalışmalarının başında yer aldı. 1906'da ise Ara Olimpiyatları, Panathinaiko Stadyumu'nda düzenlendi.

2000 ile 2004 yılları arasında, Atina'da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları için son kez yenileme çalışmaları yapıldı. Oyunlardaki okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmı bu stadyumda yapıldı.

Hatıratı

Panathinaiko Stadyumu motifi, 2003 yılında Yunanistan'da basılan 100 Euro değerindeki altın hatıra parasına işlendi. Öte yandan 2004 Yaz Olimpiyatları ve Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları'nda verilen madalyaların üzerinde de stadyum işlemesi yer aldı.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sayfamızda yer alan içerikler, telif hakkı olmayan sayfalardan derlenmektedir. Yinede kasıtlı olmadan telif içeren içeriklere yer verildi ise bilgi@gidilmeli.com adresine bildirerek sayfamızdan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.