PELİTÖZÜ

Osmanlı'nın devrinde kalma bir köydür. Köyün esas yeri Bağdın Mevki denen yerdedir. Köyde İstiklal Savaşı öncesi 3 kasap dükkanı, 2 bakkal, 1 ipek fabrikası varmış. Manavlar tarafından ilk olarak kurulmuştur.
17-07-2019 12:36:11
PELİTÖZÜ -

PELİTÖZÜ

Pelitözü, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe
Osmanlı'nın devrinde kalma bir köydür. Köyün esas yeri Bağdın Mevki denen yerdedir. Köyde İstiklal Savaşı öncesi 3 kasap dükkanı, 2 bakkal, 1 ipek fabrikası varmış. Manavlar tarafından ilk olarak kurulmuştur. 19. asir itibarıyla Rumeli muhâcirleri son 50 sene içinde Laz, Kürt, Çingene, Boşnak, Çerkez, Abaza gibi unsurlar da köyde ikamet etmeye başlamıştır. Cumhuriyetten önce Rumların da olduğu köyde Kilise Bayırı, Ayazma Çeşmesi vb. Rumcadan geçme isimler hâlen kullanılır. Fabrikalara yakınlığı, Bursa Yolu üzerinde olması hep köye önem katmıştır. Büyük gayretlerle Pelitözü Göleti yapılmıştır. İlk başta tarım sulama amaçlı yapılan gölet bugün Bilecik'in en önemli dinlenme parkına dönüşmüştür. Bu göletin yapımında emeği geçen Muhtar Zahit Eren ve köy meclisinde Dr. Mustafa Köymen Bey'dir.

Coğrafya
Bilecik merkezine 5 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Ekonomi
Köyün ekonomisinin büyük oranı fabrika işçiliğine dayalı olup küçük oranda da olsa tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır. Eskişehir, Bursa, İstanbul ve Bilecik il merkezine göç yaşanmıştır. Meşe ağacının bol olduğu bir alandır. Meşenin meyvesi olarak tabir edilen pelit bolluğundan köyün ismi Pelitözü olmuştur.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

PELİTÖZÜ GÖLETİ - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.