RİALTO KÖPRÜSÜ

Rialto Köprüsü (İtalyanca: Ponte di Rialto), Venedik, İtalya'da Büyük Kanal üzerindeki dört köprüden biridir. Köprü kanal üzerindeki en eski olanlardan biridir ve olasılıkla şehrin en ünlüsüdür.
02-10-2020 23:59:31
RİALTO KÖPRÜSÜ -
RİALTO KÖPRÜSÜ -
RİALTO KÖPRÜSÜ -
RİALTO KÖPRÜSÜ -

RİALTO KÖPRÜSÜ

Rialto Köprüsü (İtalyanca: Ponte di Rialto), Venedik, İtalya'da Büyük Kanal üzerindeki dört köprüden biridir. Köprü kanal üzerindeki en eski olanlardan biridir ve olasılıkla şehrin en ünlüsüdür.

Tarih

Büyük Kanal üzerinden köprü ile ilk geçiş 1181 yılında Nicolò Barattieri tarafından yapılan pontoon köprüsüyle oldu. Köprü "Ponte della Moneta" (para köprüsü) olarak adlandılmıştı, tahmin edilirki darphane onun doğu girişinde bulunuyordu.

Doğu kıyısındaki Rialto pazarının önemi ve gelişmesi yüzen köprü üzerindeki trafiği artırdı. Bu nedenle 1255 yılında onun yerini bir ağaç köprü aldı. Bu yapı hareket edebilir orta bölümde eğimli iki rampa içeriyordu ve uzun gemilerin geçebilmeleri için yükseltilebiliyordu. Pazar ile bağlantısı sonunda köprünün isminin değişmesine yol açtı. 15'inci yüzyılın ilk yarısında iki sıra dükkân köprü boyunca inşa edildi. Kiralar devlet hazinesine bir gelir getirdi ve bu da köprünün bakımına yardım etti.

Tahta köprülerin bakımı hayati önem taşır. 1310 yılındaki Bajamonte Tiepolo'nun yönettiği devrimde köprü kısmen yandı. 1444 yılında ise bir gemi geçiş törenini seyredenlerin ağırlığı altında çöktü ve 1524 yılında tekrar çöktü.

Köprünün yeni inşasının taş olarak yapılması düşüncesi ilk defa 1503 yılında önerildi. Geçen on yıllarca birçok proje göz önünde tutuldu. 1551 yılında yetkililer, diğer şeyler içinde Rialto Köprüsü'nün yenilenmesiyle ilgili önerilerin sunulmasını istediler. Jacopo Sansovino, Palladio ve Vignola gibi meşhur mimarlar dahil olmak üzere pek çok plan teklif edildi. Fakat hepsi birçok kemerli klasik yaklaşımı kapsıyordu bunların yapıya uygunsuz olduğu kararına varıldı. Michelangelo bile köprü dizayncısı olarak düşünülmüştü.

Günümüzdeki taş tek kemerli köprü, Antonio da Ponte tarafından dizayn edildi ve sonuçta 1591 yılında tamamlandı. Bu köprü yapılmış olan tahta köprünün olağanüstü bir benzeridir. Köprü mühendisliği korkusuzca göz önünde tutulur ki mimar Vincenzo Scamozzi gelecekteki yıkıntıyı önceden bildirmiştir. Köprü Venedik'in sembollerinden biri olarak kendini eleştirenlere meydan okumuştur.

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.