Santa Cruz

Santa Cruz İspanya’nın Sevilla şehrinin en önemli turistik bölgelerinden birisi olup, Ortaçağ’de şehrin Yahudi azınlığının yaşadığı yere verilen isimdir.
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -
Santa Cruz -

Santa Cruz

Santa Cruz İspanya’nın Sevilla şehrinin en önemli turistik bölgelerinden birisi olup, Ortaçağ’de şehrin Yahudi azınlığının yaşadığı yere verilen isimdir. Santa Cruz’un komşu bölgeleri Jardines de Murillo, Real Alcázar, Calle Mateos Gago, ve Calle Santa María La Blanca/San José’dir. Şehrin en eski kiliselerinin çoğunun da yer aldığı bölgede, Sevilla’nın en büyük kilisesi olan Sevilla Katedrali ve Morolar’ın inşa ettiği caminin minaresi olan Giralda da yer alır.

Tarihçe

Santa Cruz, Sevilla şehrinin eski judería (Yahudi diasporası’nın yaşadığı bölge idi. III. Ferdinand İber Yarımadası’nın Müslümanların idaresinden aldığı dönemde Toledo’dan sonra en fazla Yahudi nüfusuna sahip bölge idi.

1492 yılında ilan edilen Elhamra Kararnamesi’sinden sonra Yahudiler İspanya’dan sürülünce bu bölgenin durumu kötüleşti. 18. yüzyılda kentsel dönüşüm yaşayan bölgedeki bir sinagog Saint Bartholomew Kilisesi olarak kullanıma açıldı.

Mahallenin hemen dışında Iglesia de Santa María de las Nieves Kilisesi yer almaktadır. Bu dini yapı 14. yüzyıldan kalma Müdeccen stile sahip bir sinagogun kiliseye çevrilmesiyle inşa edilmiştir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.