SEATTLE

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD'nin en kuzeybatı ucunda, King County'de yer alır. Şehrin adı, şehrin kuruluşundan önce bölgede ikamet etmiş olup daha sonra göç ettirilen KızılderiliDuwamish ve Suquamish kabilelerin önderi Şef Seattle (Si'ahl)'dan alındı.
SEATTLE -
SEATTLE -
SEATTLE -
SEATTLE -
SEATTLE -
SEATTLE -

SEATTLE

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD'nin en kuzeybatı ucunda, King County'de yer alır.

Şehrin adı, şehrin kuruluşundan önce bölgede ikamet etmiş olup daha sonra göç ettirilen KızılderiliDuwamish ve Suquamish kabilelerin önderi Şef Seattle (Si'ahl)'dan alındı.

Seattle, ABD'nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Kanada'da altın bulunması ile Kaliforniya'daki altın avcıları Kanada'ya hücum etmiştir. Kanada hükümeti bir kural getirip altın avcılarının tam teçhizatlı olarak Kanada'ya girmelerini zorunlu tutmuş ve Seattle, Kanada'dan önceki son ABD şehri olduğundan bu sayede oldukça kalkınmıştır.

Ayrıca Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden gibi pek çok grungemüzik grubu bu şehirden çıktığı için şehir grunge müzikle anılır olmuştur. Meşhur Starbucks cafelerinin de doğduğu yerdir.

1990'da 516.332 olan nüfus, 2006'da 582.484 rakamına ulaşmıştır.

Seattle'da yaşayan nüfusun %12'si 65 yaşın üzerindedir. 2000 yılı değerlerine göre işsizlik oranının %4.2 olduğu Seattle'da halkın ortalama olarak %5.3'ü İspanyol ve Latin Amerika, %8.4'ü Afrika, %13.1'i ise Asya kökenlidir.

Nufusun Nufus Sayimlari rakamalrina daayn gelisimi su gostergede gorulebilir.

Seattle, kuzeybatısındaki Tacoma ve Olympia gibi kentlerin de etkisiyle ABD'nin geneline kıyasla daha çok demokratların hakim olduğu, sola yatkın bir yerdir. Yine de metro bölgesi gibi, liberallerin yoğunlukta olduğu yerler de vardır. ABD'nin en açık görüşlü yerlerinden biri olarak bilinen Seattle'ın Capitol Hill bölgesinde de hayli geniş bir eşcinsel topluluk yaşamaktadır.

Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4.5 °C iken, Temmuzda 18,4 °C'dir. 1961 - 1990 yılları arasındaki ölçümlere göre yıllık olarak ortalama 944,6 m3 yağış almaktadır. Seattle'ın doğal konumu çok etkileyicidir. Puget Sound'daki körfezi, karla kaplı, arka planda beliren Olympic ve Cascade dağlarıyla yemyeşil bir eyalet olan Washington, ve hepsinin üzerinde yükselen 4.400 metrelik Rainer Dağı'yla çevrelenmiştir. İklim, şehre "Zümrüt" unvanını kazandıracak kadar canlı ve nemlidir. İlkbahar ve yaz mevsiminde burası gerçekten de pırıl pırıldır.

Tarihindeki Önemli Olaylar

  • 1889'da çıkan büyük bir yangında, şehir merkezi ve çevresindeki iş merkezleri büyük zarar gördü. Yangında can kaybı olmadı.
  • 1896 yılında Kanada'nın Klondike bölgesinde altın bulunduğunda yaşanan altına hücum dönemi boyunca Seattle ana nakliyat merkeziydi.
  • 1909'da yapılan Alaska-Yukon-Pacific Fuarı ve 1962'deki 21. yüzyıl Fuarı Seattle'da düzenlenmişti.
  • ABD genelindeki ilk genel grev olan 1919 Genel Grevi burada başladı.
  • 8 Nisan 1994 yılında Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain Aberdeen'deki evinde ölü olarak bulundu.


Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Museum Of Flight - Alt Konumlar

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.