TURUNÇLU FETHİYE CAMİİ

İplik pazarı mahallesinde bulunan Turunçlu Camii, inşa kitabesine gö¬re 1240 (1825) yılında Kıbrıs Valisi Seyyid Mehmed Ağa tarafından yaptırılmıştır. Enlemesine dikdörtgen planlı harim bölümü, kuzey-güney yönünde ahşap tavanı taşıyan dört kemer sırası ile beş sahna ayrılmıştır.
TURUNÇLU FETHİYE CAMİİ -
TURUNÇLU FETHİYE CAMİİ -
TURUNÇLU FETHİYE CAMİİ -

TURUNÇLU FETHİYE CAMİİ

İplik pazarı mahallesinde bulunan Turunçlu Camii, inşa kitabesine gö¬re 1240 (1825) yılında Kıbrıs Valisi Seyyid Mehmed Ağa tarafından yaptırılmıştır. Enlemesine dikdörtgen planlı harim bölümü, kuzey-güney yönünde ahşap tavanı taşıyan dört kemer sırası ile beş sahna ayrılmıştır. Yapının mihrabı ve minberi barok Özellikler göstermektedir. Harimin kuzey ve batısını dıştan ” L” şeklinde kuşatan son cemaat revakı sekiz bodur sütun üzerine oturan on sivri ke¬merlidir. Caminin kuzeydoğu köşesindeki taş minare tek şerefelidir.

Tarihi
19. yüzyıldan önce, bölgede küçük bir mescit yer almaktaydı. 1825 yılında, Kıbrıs valisi olarak görev yapmakta olan Seyyit Mehmed Ağa mescidin yerine camiyi yaptırdı. Tarihsel olarak cami, Fethiye Camii olarak bilinir ve Mertek Market'te bulunurdu. İlk mescide bir sıbyan mektebi (tarihi bir ilköğretim okulu) de eklenmişti; bu okul da Mehmed Ağa tarafından yıkılmış ve yerine "Mekteb-i İrfane" (Bilgi Okulu) adı verilen yeni bir okul inşa edilmiştir. 1894 yılında, okulun bütün öğrencilerini ağırlayamayacak kadar küçük olduğu kayıtları bulunmaktadır. Okul yönetiminin tekrarlanan taleplerine rağmen, okul yenilenmedi ve 1904'te tahrip oldu. Sonuç olarak, okul binası 1900'lerde yıkıldı ve yenisi ile değiştirildi.
1972'de caminin dış duvarı yıkıldı; bu duvar daha sonra yeniden inşa edildi.


Mimarisi
Caminin kuzeydoğu-güneybatı yönünde dikdörtgen bir planı vardır. Ön kuzey cephesi altı, batı cephesi ise dört keskin kemerle tarafından desteklenmektedir. Mihrap ve minber barok özellik göstermektedir.

Kuzeydoğuda kadınlar bölümü görevi gören ahşap bir asma kat vardır. Bu bölüme ahşap merdivenlerden erişilir. Silindirik minaresi kuzeydoğuda yer almaktadır ve süslü bir şerefeye sahiptir. Minareye caminin ibadet alanından girilir.

Giriş tarihinde Osmanlı Türkçesinde bir ayet içeren, 1825 yılına ait bir kitabe bulunmaktadır.

 

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.