UZUNKUM TABİAT PARKI

Kocaeli İli, Kandıra İlçesisınırları içerisinde bulunan tabiat parkı, İzmit’e 5 km, Kandıra’ya 25 km,İstanbul’a 176 km, Adapazarı’na 50 km mesafededir. Ulaşım Kandıra ile İzmitbağlantısı kentten kuzeye yönelen 45 km’lik bir devlet yolu ile sağlanır.
UZUNKUM TABİAT PARKI -
UZUNKUM TABİAT PARKI -
UZUNKUM TABİAT PARKI -
UZUNKUM TABİAT PARKI -
UZUNKUM TABİAT PARKI -
UZUNKUM TABİAT PARKI -

UZUNKUM TABİAT PARKI

Kocaeli İli, Kandıra İlçesisınırları içerisinde bulunan tabiat parkı, İzmit’e 5 km, Kandıra’ya 25 km,İstanbul’a 176 km, Adapazarı’na 50 km mesafededir. Ulaşım Kandıra ile İzmitbağlantısı kentten kuzeye yönelen 45 km’lik bir devlet yolu ile sağlanır. Yol Kandıra’dan sonra Kefken’e ulaşır.

Uzunkum Tabiat Parkı, kuzey kesimiKaradeniz sahilinin manzarasına sahiptir. Kuzey kesiminde, mevkiye uzun kumadını veren kumsal mevcuttur. Güney kesimi, doğallığını koruyan orman örtüsü ilekaplı yamaçlar üzerinde yer almaktadır.

Çeşitli aktivitelerin birlikteyapılabileceği bir alandır. Hafta sonlarında Karadeniz sahili manzarası ile halkınpiknik yapabileceği, kıyı şeridi boyunca ve orman örtüsü içinde doğa yürüyüşüyapabileceği, fotoğraf çekebileceği veya balık tutabileceği ideal bir alandır.

235 hektar alana sahip Tabiat Parkınınbüyük bölümü çam ormanları oluşturur. Güneydoğu kısmında Mağara tepe bulunmaktadır.Aynı adı taşıyan bir dere de Tabiat Parkı içerisinden geçmektedir. Tabiat Parkınınkuzeyinde ise Gökçeliburun tepesi mevcuttur. Kıyı boyunca çok çeşitli bitkiörtüsü vardır.

Tabiat Parkı sınırları içerisinde,nesli tehlike altında Kum zambağı (Pancratium maritimum) yetişmektedir. Ayrıcasaha içerisinde andız, ardıç, pelit, defne, dişbudak, sedir, kuşburnu, gürgen,şimşir, kızılcık kirazı, tırşık, sütleğen otu, erguvan, develik, basur otu, çöl menekşesi, çiğdem, karakılıç, yosun türleri, çakır dikeni, üçgül ve kender de bulunmaktadır.

Tabiat parkının faunasını kaplumbağa,tilki, tavşan, turaç, keklik, kara tavuk, yelfe, baykuş, kunduz, delice ve oklu kirpi oluşturmaktadır.

>

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Galeri