Yvelines

Yvelines, Fransa'nın illerinden birisidir. İl, "Mantes-la-Jolie", "Rambouillet" ve "Saint-Germain-en-Laye" olmak üzere 3 yerleşime ayrılmıştır. Her yerleşimin farklı özellikleri bulunmaktadır.
04-11-2020 21:36:04
Yvelines -
Yvelines -
Yvelines -
Yvelines -

Yvelines

Yvelines [[iˈvlin]], Fransa'nın illerinden birisidir. İl, "Mantes-la-Jolie", "Rambouillet" ve "Saint-Germain-en-Laye" olmak üzere 3 yerleşime ayrılmıştır. Her yerleşimin farklı özellikleri bulunmaktadır.

Tarih

Yvelines ili 1 Ocak 1968'de (10 Ocak 1964'te Fransa parlamentosundan geçirilen bir kanun ve 26 Şubat 1965'te yayımlanan bir kararnameye uygun olaran) eski Seine-et̠-Oise ilinin bölümlere ayrılmasıyla ile ortaya çıkan yeni illerden biri olup bu eski ilin batı yörelerinden oluşturulmuştur. Resmî il numarası eski Seine-et-Oise iline ait olan 78'dir. 1969'da komşu il olan Essonne iline ait olan Châteaufort ve Toussus-le-Noble belediyeleri (komün) de Yveslines ili sınırı içine alınmıştır.

İlin başkenti Versay (FransızcaːVersailles'dir. Versay şehri Fransa Kralı XIV. Louis tarafından kurulan ve sonra gayet hızla büyütülen Versay Sarayı etrafında kurulup genişlemiştir. Versay Sarayı eski Krallık rejimi (Ancien Régime) için bir yüzyıl Fransa Krallığı'nın efektif başkenti görevi yapmıştır. Fransa-Prusya Savaşı sonlarında 1871-1879'da da Paris'in Prusya-Alman orduları tarafından kuşatılıp işgalinden sonra Fransa'da kurulun Üçüncü Cumhuriyet'in devletin başkenti olmuştur.

O zamandan itibaren Fransa Cumhuriyeti Anasyasası'na yapılması gerek değişiklikler için Fransa Parlamentosu ve Fransa Senatosu birlikte "Fransa Kongresi" adı verilen oturum yapıldığı zaman bu yüksek kurum Versay'da resmen toplanmaktadır. Böyle bir en son toplantı Haziran 2009'da yapılmış ve birlikte Fransa Kongresi toplantısında yapılan anayasa değişikliği Fransa Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilmiştir.[

Coğrafya ̟

Bölge Fransa'nın 8. en kalabalık yöresidir. İl, Fransa'nın kuzey kuşağında yer almaktadır. İlde sanayi ve turizm gelişmiştir. İlin çevresi Val-d'Oise, Hauts-de-Seine, Essonne, Eure-et-Loir ve Eure illeriyle çevrilidir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Versay - Alt Konumlar

Versay

Versay

Versay, Paris'in Batı banliyösündeki bir Fransız şehri. Paris'e 17,1 km uzaklıkta yer alır. İdari bakımdan İle-de-France bölgesinin Yvelines departmanınında bulunan bir komündür ve Yvelines departmanının merkez kentidir.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.