ILLINOIS

İllinois Eyaleti Amerika Birleşik Devletlerinin 21. Eyaletidir. 1818 yılında Eyalet olarak kabul edilmiştir. Amerikada yaşanan iç savaştan sonra bölgenin sanayi ve finans merkezi olmuştur. Başkenti Chicago şehridir, nüfusu yaklaşık 13 milyon kişi olan İllinois Eyaleti Amerikanın en çok nükleer santrale sahip eyaletidir. Kömür rezervleri oldukça fazla olmasına rağmen ihtiyacı karşılamamaktadır. Eyalet Merkezi Ovalar, Shawnee Tepeleri ve Gulf Coastal Ovaları şeklinde üç kısıma ayrılmaktadır. Bunun yanında eyalette bulunan nehirler Des Plaines nehri, Illinois nehri, Mississippi nehri, Chicago nehri ve Wabash nehridir. Başkent Chicago dışında Eyaletin diğer büyük şehirleri Springfield,Rockford, Peoria, ve Auroradır.
ILLINOIS -
ILLINOIS -

ILLINOIS

İllinois Eyaleti Amerika Birleşik Devletlerinin 21. Eyaletidir. 1818 yılında Eyalet olarak kabul edilmiştir. Amerikada yaşanan iç savaştan sonra bölgenin sanayi ve finans merkezi olmuştur. Başkenti Chicago şehridir, nüfusu yaklaşık 13 milyon kişi olan İllinois Eyaleti Amerikanın en çok nükleer santrale sahip eyaletidir. Kömür rezervleri oldukça fazla olmasına rağmen ihtiyacı karşılamamaktadır. Eyalet Merkezi Ovalar, Shawnee Tepeleri ve Gulf Coastal Ovaları şeklinde üç kısıma ayrılmaktadır. Bunun yanında eyalette bulunan nehirler Des Plaines nehri, Illinois nehri, Mississippi nehri, Chicago nehri ve Wabash nehridir. Başkent Chicago dışında Eyaletin diğer büyük şehirleri Springfield,Rockford, Peoria, ve Auroradır. İllinois Eyaletinde gezilecek yerler arasında Shawnee Milli Ormanı, Brookfield Hayvanat Bahçesi, Chicago Lincoln Parkı Hayvanat Bahçesi, Illinois State Müzesi, Chicago Senfoni Orkestrası, Science and Industry Müzesi, John G. Shedd Aquarium, Chicago Harbor Lighthouse, Chicago River, Portage Park sayılabilir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

CHICAGO - Alt Konumlar

CHICAGO

CHICAGO

Chicago, Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2,695,598) en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyâletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir.

PEORIA

PEORIA

Peoria ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan bir şehir. Illinois Nehri üzerinde bulunan en büyük yerleşim yeri olan Peoria, aynı zamanda Peoria County’nin de idari merkezidir. 1691 yılında Fransız kaşif Henri de Tonti tarafından kurulan şehir, Illinois eyaletindeki en eski Avrupa kökenli yerleşim yeridir. 2010 nüfus sayımına göre 115,007 kişi ile Illinois eyaletindeki en büyük yedinci şehirdir.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.