RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.
15-04-2013 16:41:40
RIO DE JANERIO - RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -  RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -   RIO DE JANERIO

RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir.

Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.

Guanabara Körfezi, Avrupalılarca 1 Ocak 1502 tarihinde keşfedildi. 1555 yılında, Fransızlar bu körfezdeki adaların birine 500 kişilik koloni kurdu. Portekizliler, 1565 yılında São Sebastião do Rio de Janeiro adıyla şehri kurdu. 2 yıl içerisinde, Fransız kolonisi yok edildi. 17. yy'de Minas Gerais'te altın bulununca, Rio de Janeiro limanlarının önemi arttı. 1763'te, Portekizlilerin koloni başkenti oldu. Bağımsızlık ilan edildikten sonra, şehir başkent olarak durmaya devam etti. 21 Nisan 1960 tarihine kadar başkent olarak kaldı. Bu tarihte, başkent Brasília oldu.

Rio'nun koordinatları 22° 54' güney, 43° 14' batıdır. Rio de Janerio'nun kent nüfusu 6.136.652'dur. Alanı ise 11.823 square kilometre (4,564.9 sq mi).

Ekvatoral iklimin görüldüğü Brezilya'da, Rio tropikal iklime sahiptir] Rio de Janerio'da görülen en yüksek sıcaklık 43.2°C'dir (110°F). Ocak 1984'de görülmüştür.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Maracanã Stadyumu - Alt Konumlar

Maracanã Stadyumu

Maracanã Stadyumu

Maracanã Stadyumu, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan stadyum. Brezilya'nın 1950 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hak kazanmasının ardından turnuva için yeni bir stadyum yapılmasına karar verildi. Stadyumun planları Raphaël Galvão ve Pedro Paulo Bernardes Bastos adlı iki mühendis tarafından çizildi. Temeli 2 Ağustos 1948'de atıldı. 16 Haziran 1950'de yapılan açılış maçında Rio de Janeiro All-Stars ile São Paulo All-Stars karşı karşıya geldi. Maçı Rio de Janeiro All-Stars 3-1 kazandı.Didi, stadyumda gol atan ilk futbolcu oldu. Stadyumda oynanan ve Uruguay'ın Brezilya'yı 2-1 yendiği 1950 FIFA Dünya Kupası Finali'ni kaçak girenlerle birlikte 199.854 kişi izlemiş ve futbol tarihin seyirci rekoru kırılmıştır.

Jardim Botânico

Jardim Botânico

Jardim Botânico (Türkçesi: Botanik Bahçesi) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan bir mahalledir. Ipanema ve Leblon’un kuzeyinde. Lagoa Rodrigo de Freitas’in hemen karşısında ve Gavea’nın hemen doğusunda ye alır. Jardim Botânico, Rio de Janerio şehrinin Zona Sul (Güney Bölgesi)’nin sınırları içerisinde yer alır.

Gávea

Gávea

Gávea Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinin güney bölgesi olan Zona Sul’da yer alan bir mahalledir. São Conrado, Leblon, Lagoa ve Jardim Botânico ile komşudur. Rio’nun en önemli üniversitelerinden birisi olan PUC-Rio başta olmak üzere birçok eğitim kurumu bu bölgede yer almaktadır. Avrupa’dan özellikle Fransa’dan gelen ilk yerleşimcilerin yaşadığı bu bölgeye 16 Temmuz 1565 tarihinde Estácio de Sá tarafından Gávea ismi verildi.

Ipanema Plajı

Ipanema Plajı

Brezilya, Rio de Janerio'da en popüler iki plajdan biri Copacabana, diğeri Ipanema'dır. Copacabana'ya göre daha pahalı otellerin ve hareketli gece hayatının olduğu bir sahil şerididir. Ipanema adı, Güney Amerika kıtasında Brezilya sahillerinde eskiden konuşulan 70 kadar yerli dilinden biri olan Tupicede "pis su" anlamına gelmektedir. Buradaki "pis" kelimesi suyun kirliliğini değil, sahillerin balık tutmaya elverişsizliğini anlatmak için kullanılmıştır. Zira buradaki kumun ve dalgaların özelliği dolayısıyla balıklar sahilden uzaklara kaçmaktadırlar.

Leblon

Leblon

Leblon Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan bir barriodur. Şehrin metrekaresi en değerli bölgesidir. Komşu mahalle olanIpanema ikinci sıradadır. Leblon aynı zamanda bulunduğu bölgedeki plaja da verilen isimdir. Rio’nun güney bölgesi olan Zona Sul’da yer alan Leblon Lagoa Rodrigo de Freitas, Morro Dois Irmãos ve Jardim de Alá kanalları arasındaki bölgedir. Sınır olduğu mahalleler de Gávea, Ipanema, Lagoa ve Vidigal’dır.Leblon’un ismi 19. yüzyılda bu bölgenin sahibi olan Fransız kökenli işadamı Charles Le Blond’dan gelmektedir.Leblon Ipanema’nın batısında yer almadıktadır.

NITEROI

NITEROI

Niterói, Brezilya'nin "Güneydoğu" Bölgesinde Rio de Janeiro eyaletinde yer alan bir şehirdir. 22 Kasım 1573'de, adını "Martim Afonso" olarak değiştiren, aslında ismi Ararıbóia olan bir Tupi yerlisi kabile reisi tarafından kurulmuştur. Brezilya'nın gerçek yerlisi bir kişi tarafından kurulan tek şehir olma özelliğine sahiptir. Şehrin adı da Tupi yerlisi dilinden gelmektedir ve "Saklı Sular" anlamına gelir. Kent, Brezilya'nin Sao Paulo'dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Rio de Janeiro'ya 13 km uzaklıkta olup iki şehir birbirine Rio-Niterói köprüsü ve feribot seferleriyle bağlanmaktadır.

Vidigal (favela)

Vidigal (favela)

Vidigal Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan bir faveladır. Şehrin güneyindeki Zona Sul bölgesinde yer alan bu faveladan Ipanema plajı ve Ilhas Cagarras görülebilir. Vidigal Leblon ve São Conrado mahalleri arasında yer almaktadır. Bu favela İki Erkek Kardeş anlamına gelen Morro Dois Irmãos dağının yamacında kurulmuştur. Şehrin suç oranının en yüksek olduğu bölgelerinden birisidir. Geçmişte uyuşturucu baronlarının hem kendi aralarında, hem de polis ile sık sık çatışmaların olduğu bir bölgedir.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.