GELİBOLU

İyi ve güzel şehir anlamına gelen Gallipolis adıyla anılan Gelibolu’nun tarihte ilk kez Hitit İmparatorluğu’nun M.Ö. 12. yüzyılda parçalanmasından sonra ,Frigler ve onları izleyen Lidyalılar’ın araya geçişleri sırasında önem kazandığı görülmektedir. Sırasıyla Persler’in, Spartalılar’ın, Makedonyalılar’ın, Bergamalılar’ın, Romalılar’ın, Hun İmparatorluğu’nun, Bizanslar’ın yönetiminde kalan Gelibolu, 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından fethedildi.
07-05-2012 12:02:20
GELİBOLU -

GELİBOLU

İyi ve güzel şehir anlamına gelen Gallipolis adıyla anılan Gelibolu’nun tarihte ilk kez Hitit İmparatorluğu’nun M.Ö. 12. yüzyılda parçalanmasından sonra ,Frigler ve onları izleyen Lidyalılar’ın araya geçişleri sırasında önem kazandığı görülmektedir. Sırasıyla Persler’in, Spartalılar’ın, Makedonyalılar’ın, Bergamalılar’ın, Romalılar’ın, Hun İmparatorluğu’nun, Bizanslar’ın yönetiminde kalan Gelibolu, 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından fethedildi. 1366 yılında yeniden Bizans’ın eline geçen Gelibolu, Osmanlı Padişahı 1. Murad tarafından 1367 yılında ikinci kez Osmanlı topraklarına katıldı. Antik dönemde inşa edilen ve 1. Justiniaus tarafından onarılan gelibolu Kalesi, 1.Murad döneminde yapılan Ulu Camii (Hüdavendigar Camii), konusunda en görkemlisi kabul edilen Azebler Namazgahı, 2. Muraddöneminden Yazıcıoğlu Camii ve Sofca Halil Paşa Mescidi, Ahmet Bican, Sarıca Paşa, Yazıcıoğlu Türbeleri, Kasaboğlu Ali Bey ve Sarıca Paşa Hamamı, Bolayır Gazi Süleyman Paşa Camii ve Türbesi, Bayraklı Dede Türbesi, Namık Kemal’in Mezarı ilçenin belli başlı tarihi eserleridir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Gelibolu Kalesi - Gelibolu - Alt Konumlar

Çamlı Tekke / Mustafa Kemal’in karargahı - Gelibolu

Çamlı Tekke / Mustafa Kemal’in karargahı - Gelibolu

Büyük Anafartalar köyünden ulaşılan Çamlı Tekke M. Kemal’in Anafartalar Grup Komutanı olduktan sonraki karargahıdır. 21 Ağustos Anafartalar yeniden düşman ateşiyle karşılaştı. Üst üste yinelenen saldırılar her seferinde Türk askeri tarafından püskürtüldü.

“Bakkal Salim’in Savaş Koleksiyonu” Alçıtepe Köyü - Gelibolu

“Bakkal Salim’in Savaş Koleksiyonu” Alçıtepe Köyü - Gelibolu

Milli Parkın belki de en ilgi çekici yeri Bakkal Salim’in Koleksiyonu. Yanlış okumadınız, Alçıtepe Köyü’nde, hem de ikinci kez kurulan bir özel koleksiyon var. Salim Mutlu çocukluğunda savaştan kalan metalleri toplayıp hurdacıya satarmış diğer çocuklar gibi. Delikanlı olunca bakkal dükkanı açmış, bir yandan da çevrede bulunanları biriktirmeye başlamış.

Büyük Kemikli Burnu - Gelibolu

Büyük Kemikli Burnu - Gelibolu

Saros Körfezi’nde dalgaların bir heykeltraş gibi oyup şekil verdiği kayalar görülmeye değer. Küçük Anafartalar köyünü geçip Körfez’e doğru giderken önce bir lagün gölü var. Eskiden tuzla olarak kullanılan göl artık balık çiftliği. Sahile çıkıldığında uzun ince kumsallı bir plaj ve burunda ilginç kayalar.

Kilye Kalesi - Gelibolu

Kilye Kalesi - Gelibolu

Çamburnu ve Bigalı kaleleri arasında Eceabat Gelibolu karayolu üzerinde, Kabatepe yol ayrımından yaklaşık 300 metre kadar güneyde bulunmaktadır. Çok harap durumda olan kaleden, günümüze sadece deniz kenarında bir kule ve yamaca doğru uzanan bir kısım sur duvarı ulaşabilmiştir. Kalenin yapılış amacı içinde bulunduğu koyu ve batıya doğru uzanan vadiyi korumaktır.

Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Tabyası - Gelibolu

Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Tabyası - Gelibolu

Hamidiye Tabyaları’nın bitiminde solda SeyitOnbaşı’nın anıtı var. Sağ taraftaki tepe ise Mecidiye Tabyası. Tabya komutanı Yüzbaşı Hilmi Bey’in komutasındaki bu stratejik nokta 18 Mart günü yoğun saldırıya hedef oluyor. Bataryadaki topların çoğu parçalanıyor, askerin çoğu şehit oluyor. Ancak Seyyit Onbaşı 276 kiloluk mermiyi tek başına sırtlanır ve merdivenlerden çıkararak hasarsız toplardan birine yerleştirerek topu ateşler.

Yazıcızade Mehmet Efendi Türbesi - Gelibolu

Yazıcızade Mehmet Efendi Türbesi - Gelibolu

Yazıcızadeler iki kardeştir. Her ikisi de Gelibolu’da yaşamış ve ömürlerinin sonuna kadar birçok eser yazmışlardır. Yazıcızade Mehmet Efendi’nin mezarı Hamzakoy’a giden Keşan Caddesi üzerinde kendi adıyla anılan Yazıcızade Mezarlığı’nın içinde ve yine kendi adını taşıyan bir mescidin bitişiğindedir. Üstü açık tek sandukalı bir yapıdır.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.