RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.
15-04-2013 16:41:40
RIO DE JANERIO - RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -  RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -   RIO DE JANERIO

RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir.

Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.

Guanabara Körfezi, Avrupalılarca 1 Ocak 1502 tarihinde keşfedildi. 1555 yılında, Fransızlar bu körfezdeki adaların birine 500 kişilik koloni kurdu. Portekizliler, 1565 yılında São Sebastião do Rio de Janeiro adıyla şehri kurdu. 2 yıl içerisinde, Fransız kolonisi yok edildi. 17. yy'de Minas Gerais'te altın bulununca, Rio de Janeiro limanlarının önemi arttı. 1763'te, Portekizlilerin koloni başkenti oldu. Bağımsızlık ilan edildikten sonra, şehir başkent olarak durmaya devam etti. 21 Nisan 1960 tarihine kadar başkent olarak kaldı. Bu tarihte, başkent Brasília oldu.

Rio'nun koordinatları 22° 54' güney, 43° 14' batıdır. Rio de Janerio'nun kent nüfusu 6.136.652'dur. Alanı ise 11.823 square kilometre (4,564.9 sq mi).

Ekvatoral iklimin görüldüğü Brezilya'da, Rio tropikal iklime sahiptir] Rio de Janerio'da görülen en yüksek sıcaklık 43.2°C'dir (110°F). Ocak 1984'de görülmüştür.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Maracanã Stadyumu - Alt Konumlar

Cosme Velho

Cosme Velho

Cosme Velho Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin Zona Sul bölgesinde yer alan bir bairro olup Laranjeiras’ın hemen yanında yer almaktadır. Ana caddesi Rua das Laranjeiras Caddesi’nin devamı olan Rua Cosme Velho’dur. Oldukça ufak bir bölgeye yayılmasına rağmen oldukça turistik bir bölgedir.

Barra da Tijuca

Barra da Tijuca

Barra da Tijuca, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin güneybatısında ve Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan bir mahalledir. Bölge plajları, gölleri ve nehirleri ile tanınmıştır. Her ne kadar şehrin nüfusunun %4.7’si burada yaşıyorsa da Rio de Janerio’da toplanan vergilerin %30’u buradan toplanmaktadır.

Urca

Urca

Urca Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde yer alan bir mahalledir. 2000 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 7,000 kişi bu bölgede yaşamaktadır. Bölge genel olarak 1920'li yıllarda kurulmasına rağmen, bazı kısımları daha da eskidir.Günümüzde Forte São João adı verilen bir askeri üs ve günümüzde Kesmeşeker Dağı’na çıkılan teleferiğin yer aldığı alan ilk Portekiz kolonisinin 1 Mart 1565 tarihinde Estácio de Sá adlı grup tarafından kurulduğu yerdir.

Copacabana

Copacabana

Copacabana, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin güney bölgesi olan Zona Sul’da yer alan bir ve Portekizcede bairro adı verilen bir mahalledir. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda dünyanın en tanınmış plajlarından biri burada yer almaktadır.Bölgenin orijinal ismi Tupi dilinde Sacopenapã (socós’un (bir kuş türü) yolu anlamına gelir) idi. 18. yüzyıla kadar bu isimle anılan bölge Virgen de Copacabana’ya adanmış bir şapelin inşa edilmesinde sonra bugünkü ismini almıştır.

Botafogo

Botafogo

Botafogo Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde yer alan bir bairrodur. Daha çok üst orta tabakanın yaşadığı ve ufak da olsa bir ticaret bölgesinin olduğu bir yerleşim alanıdır. Botafogo Laranjeiras ile Copacabana arasında yer alır. Bölgeyi Laranjeiras’tan Mundo Novo ve Dona Marta dorukları; Copacabana’dan ise São João doruğu ayırır.Botafogo ismi olan Botafogo Kalyonu’ndan sorumlu olan João Pereira de Sousa Botafogo’dan gelmektedir. Brezilya’ya gittiğinde Portekiz Krallığı kendisine bugün Botafogo olarak bilinen bölgeyi hediye etmiştir. Botafogo ateşe vermek anlamına gelmektedir.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.