Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Topalceviz Yaylası - Manavgat

Topalceviz Yaylası - Manavgat

Köprü çayı vadisinin ikiye ayrıldığı Torosların üzerinde birçok yayla bulunmaktadır. En önemlilerinden biri de Topalceviz yaylasıdır.Manavgat'ın dağlık bir görünüme sahip olması ve bu nedenle tarım arazilerinin azlığı dağ köylerinde yaşayan halkın geçimini keçi besleyerek sağlanmasını gerektirir. Bu yüzden köy halkının %90'ı yaz aylarında hayvanları ile birlikte yaylalara göçerler.

Yanartaş (Chimera) - Kemer

Yanartaş (Chimera) - Kemer

Yanartaş, Antalya'nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük, tarihi ve turistik önemi olan doğalgaz kaynağı. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin ilgisini çekmektedir.Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi'ne konu olmuştur. Mitolojiye göre, kanatlı at Pegasus'un sırtındaki Bellerophontes, ateş soluyan canavar Kimera'yı (Khimaira) burada öldürür. Hâlâ yanmakta olan ateşin öldürülen canavarın ağzından çıkan alevler olduğu söylenegelmiştir.

Söğüt Cuması - Kemer

Söğüt Cuması - Kemer

Kemer ve yöresinin tarihi, Likya Ticaret Yolu’nun sınırlarında yer almaktadır. Trekking için olanakları bol olan bölgede, aynı zamanda Toros dağları, antik kentler, milli parklar, kanyonlar, vadiler, mağaralar, doğa sporları meraklılarına bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. Yörede dağ–kaya tırmanışlarından, mağaracılık, dağcılık, rafting, jip safari, dağ bisikleti ve doğa fotoğrafçılığı gibi, birçok aktiviteye katılmanız mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınkaya, Dere köy gibi yüksek yerlerde safari turları da oldukça ilgi çekmektedir. Çamyuva bölgesinde geniş imkânlara sahip, bakımlı ve birçok aktivitenin sunulduğu at çiftlikleri kurulmuştur. Geniş manejli bu çiftliklerde, binicilik eğitimleri, atla mitolojik antik kentlere turlar ve orman turları yapılmaktadır. Bu çiftliklerde konaklama imkânı mümkündür.

Üçoluk Yaylası - Kemer

Üçoluk Yaylası - Kemer

Üçoluk Yaylası, Kemer'den çam ağaçları arasından geçen 37 km’lik stabilize bir yolla ulaşılmaktadır. Antalya'nın güneybatısında, yaklaşık 1500 m. yükseklikte bulunan yayla, zengin bir flora ve faunaya sahiptir. Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetleri olmayan yayladaki basit yayla evleri, sedir, çam, çınar ağaçları ile bütünleşmiş gibidir. Antalya ve Kemer halkının kullandığı yaylaya, seyahat acentaları tarafından kamp ve trekking programları düzenlenmektedir.

Sırtlanini Mağarası - Kemer

Sırtlanini Mağarası - Kemer

Sırtlanini Mağarası, Antalya, Kemer Karacasu ilçesi, Yukarı Çamarası ile Nart/Gedik köyü arasında yer alır. Mağaraya her iki köyden de gidilebilir. 20-25 dakikalık bir yürüyüşle Narlıgedik köyü daha yakındır. Afrodisias harabelerine de yakındır. Toplam uzunluğu 348 m. (Ana Galeri: 147 m.) olan mağaranın girişe göre en derin noktası -32 m'dir. Yatay ve kuru bir mağaradır.

Park Kemer Marina

Park Kemer Marina

Park Kemer Marina, karada 100, denizde 200 olmak üzere toplam 300 yat kapasitesine sahiptir. Marinada akaryakıt, elektrik, su, ikmal hizmetleri, marina çarşısı, yat bakım üniteleri, 60 ton kapasiteli tekne karaya alma aracı, 100 yata aynı zamanda kara bakım, onarım hizmeti, güvenlik ve deniz hizmeti, haberleşme hizmetleri verilmektedir. Kemer'den civar koylara günübirlik turlar yapılmaktadır. Genellikle Lykia bölgesinde bu tür bir gezide ilk önce Phaselis'e gidilir. Ziyaretten sonra Olympos'a devam edilebilir.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar