Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Kiriş Plajı - Kemer

Kiriş Plajı - Kemer

Kiriş, Antalya'nın Kemer İlçesi'ne bağlı bir tatil köyüdür. Ağırlıklı olarak yazları Rus ve Alman turist akınına uğramaktadır. Kıyı şeridi portakal ağaçları ve 5 yıldızlı otellerle kaplıdır. Kemer'e uzaklığı 5 km'dir. Her yıl düzenli olarak Dünya Ralli Şampiyonası (World-rally-championship) Türkiye ayağı Kiriş'te organize edilir.

Demre ( Noel Baba ) - Kemer

Demre ( Noel Baba ) - Kemer

Demre ( Noel Baba ) Fenike'nin 25 km. batısında yer alan kale eski adı ile Myra çok iyi korunmuş Roma devri tiyatrosunun yanı sıra bu tiyatroyu tepeden seyreden kaya mezarları ile tanınır.Demre ( Noel Baba ) Fenike'nin 25 km. batısında yer alan kale eski adı ile Myra çok iyi korunmuş Roma devri tiyatrosunun yanı sıra bu tiyatroyu tepeden seyreden kaya mezarları ile tanınır. Aziz Nikolas (Noel Baba) dördüncü yüzyılda bu Akdeniz şehrinde din görevlisiydi. Çocukların, denizcilerin ve yardıma muhtaç insanların koruyucusu olan Noel Baba M.S. 342 yılında burada öldü. M.S. dördüncü yüzyılda Anadolu'daki hümanist prensip ve fikirlerin oluşmasında önder olmuş ve daha sonraki yüzyıllarda batıda fikirleri giderek yayılarak saygınlaşan ve batı hümanizmine de katkıda bulunan Anadolu'lu sempatik Noel Baba bugün 20. yüzyılın dünyada en sevilen iyilik sembollerinden birisidir.

Çam Yuva Plajı - Kemer

Çam Yuva Plajı - Kemer

Kemer’e 5 km. uzaklıkta bulunan Camyuva, ünlü portakal ve limon bahçeleri ile tanınan ufak bir kasabadır. Camyuva aynı zamanda, yeterli sayıdaki tatil köyleri, mavi bayraklı güzel plajları ile Avrupalılar tarafından tercih edilen bir tatil beldesidir. Önemli bir tatil beldesi olmasının yanı sıra, son yıllarda Camyuva’da inşaat sektörü de oldukça gelişmiştir. İmar izninin yalnızca iki kat ile sınırlandırılmış olması bu küçük kasabanın doğal güzelliğini korumasını sağlamaktadır.

Beldibi Plajı - Kemer

Beldibi Plajı - Kemer

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi olan Antalya ilimizin kıyılarının uzunluğu; girinti, çıkıntı dahil 640, düz hat 500 km'dir.Antalya'nın batı kıyılarında dağlan denize dik inmesi nedeniyle deniz derindir ve plajlar süreklilik göstermez. Ancak Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyılarında iyi olanaklı tabii plajlar vardır. Ayrıca Beldibi Plajları, Göynük sahilleri ile Kemer, Tekirova, Olimpos ve Kolindonya burnundan Ksantos'a kadar olan sahillerde turizm için gerekli bütün tabii unsurlar bulunmaktadır. Konyaaltı ve Reşat Adası Plajları' da Antalya'nın batısında yer alır.

Beldibi Mağarası - Kemer

Beldibi Mağarası - Kemer

Beldibi Mağarası, Antalya-Kemer sahil yolunun yaklaşık 40. km'sinde Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer alan bir kaya altı sığınağıdır. Obaköy mevkiindedir.Deniz sahilinde 25 m. yükseklikte sığınak biçiminde bir mağaradır. Doğal tahribatla büyük ölçüde zarar gördüğünden içindeki dolgu tabakaları yağmur suları ve rüzgarla sürüklenerek akıp gitmiştir.Beldibi Mağarası, Antalya bölgesinin ikinci önemli Prehistorik merkezidir. Tümü Mezolitik kültürleri içeren 6 tabaka tespit edilmiştir. Yapılan kazılarda Üst Paleolitik ve Mezolitik döneme ait çakmaktaşı aletler ele geçirilmiştir. Ayrıca kaya altı sığınağının duvarlarında, şematize insan, dağ keçisi ve geyik resimleri bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistlere devamlı açık olan bir arkeolojik SİT alanıdır.

Küçükburun Yarımadası - Kemer

Küçükburun Yarımadası - Kemer

İlçe merkezindeki Ayışığı Plajı ile Kemer- Antalya yolu üzerindeki Phaselis antik kentindeki plajlar da iyi bir alternatif! Belediye Halk Plajı’ndan güneydoğuya doğru yöneldiğinizde karşınıza önce Kemer yat limanı çıkar. Marinayla komşu olan bu plaj Küçükburun Yarımadası’nın güney kısmında boylu boyunca uzanır. Hem de dağ ve orman havasının tam orta yerinde, dünyanın en değerli köşelerinden birinde… Ayışığı, Kemer için vazgeçilmez bir doğa zenginliğidir. Deniz, orman ve plaj burada öylesine kaynaşmıştır ki, bir tablo gibi bütünlerinden ayırmakta zorlanırsınız.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar