Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Alacadağ Öreni - Gazipaşa

Alacadağ Öreni - Gazipaşa

Beyrebucak Köyü Salmanlar Mahallesinin güney doğusunda eski mahalle mezarlığının kuzeyindeki Alacadağ Tepesinde yer almaktadır. Kente ait yapılar tanımlanamamaktadır. Ancak harç kullanılmadan yapılmış bazı duvar kalıntıları tespit edilmiştir. Yüzeyden toplanan seramik parçalarından kentin Roma dönemi ve öncesine ait bir yerleşimi olduğu sanılmaktadır.

Marina - Alanya

Marina - Alanya

İstanbul’dan başlayan ve Ege denizi kıyıları boyunca güneye inen Yatçılık güzergahı, Antalya körfezi doğusunda yer alan Alanya Marinası ile 70 deniz mili daha doğuya ilerledi. Mayıs 2009 tarihinden sonra daha çok sayıda yatçı Alanya Yat Limanında tüm hazırlıklarını gözden geçirdikten sonra Anamur Burnunu geçerek Bozyazı, Aydıncık, Taşucu, Yeşilovacık, Kumkuyu, Girne, Mersin ve İskenderun yat limanlarına / limanlarına doğru seyredebilecekler ve ülkemizin Doğu Akdeniz kıyılarını ve KKTC nin Girne sahillerini daha rahat ziyaret edebilecekler.Alanya Yat Limanı proje çalışmaları, Müfit Kaptanoğlu, Numan Gümrükçüler ve Ali Dizdaroğlu’nun içinde bulunduğu Alanyalı girişimcilerin ortak bir rüyası olarak 2007 yılında başlatıldı. 2007 – 2008 yılları süresince projelendirilen Alanya Yat Limanı üst yapı inşaatı 1 Temmuz 2008 tarihinde başladı ve inşaat çalışmaları 2010 yılının yaz sezonunda tamamlanmıştır.

Tahtalı Dağı - Kemer

Tahtalı Dağı - Kemer

Antik bir "Tasolyma" olarak belirlenen Tahtalıdağ Antalya Körfezi'nin kuzey-güney paralelinde uzanan ve aynı adla anılan "Tahtalıdağlar" Silsilesinin en büyük üyesi. Deniz düzeyinden birdenbire yükselerek 2366 metreye ulaştığı için hemen her yönden görkemli biçimde seyrediliyor. Yörede denize bu kadar yakın olup 2300 metreyi geçen başka dağ yok.Tahtalıdağ'ın deniz düzeyiyle 1700-1800 metreleri arasında kalan bölümleri ormanlık. 1800'lerden sonra kayalık alanlar başlıyor. Anadoruk külah gibi tepeyi örtmekte. Zirveye giden rota üstünde bazı düz alanlar kamp için elverişli. Ancak Mayıs Ayı'ından sonra su bulmak zor olduğundan kamp kurmak amacıyla gideceklerin yanlarında su götürmeleri şart. Düz bölgelerin yanında "dolin" adı verilen kireç çukurları göze çarpıyor. Kışın içleri kar dolu dolinlerin zirveden görünüşleri harika. Güneyi ise tatlı meyilli çarşaklardan ibaret. Doğu ve batı tarafları kısmen dik yerler içermesine rağmen kuzeyi kayalık. Eğim yer yer 70 dereceye yaklaşabiliyor. Sadece belli boğazlarda 80-50 derece arasında. O nedenle çok iyi ekipman sahibi olmadıkça kuzey yüzü denenmemeli.

Olimpos Beydağları Millî Parkı - Kemer

Olimpos Beydağları Millî Parkı - Kemer

Olimpos Beydağları Millî Parkı, 1972 tarihinde Antalya ili Kemer ilçesi sınırarı içinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerin korunması için sit alanı olarak korunmaya alınan bölge.Olimpos-Beydağları Sahil Millî Parkı Sarısu'dan itibaren Antalya - Kumluca karayoluna ve Akdeniz'e paralel olarak Gelidonya Burnu'na kadar uzanmaktadır. Akdeniz Körfezinin batı sahilinde muhteşem güzellikte doğal plajlar antik şehirler vardır. Çıralı ve Adrasan Plajı bunlardan en güzel ve uzun olanıdır. Milli Park giriş noktasından itibaren Topçam, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Kargıcak 1-2 gibi günübirlik mesire alanlara uzun plajlara sahip orman ve denizin kucaklaştığı ender tabiat harikalarıdır.

Termessos (Güllük Dağı) - Korkuteli

Termessos (Güllük Dağı) - Korkuteli

Akdeniz Bölgesinde, Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içinde ve Toros Dağları üzerinde yer alan Milli Parka Antalya-Korkuteli karayolu ile ulaşılır.Milli Park, Antalya'ya 34 km. uzaklıktadır.Antalya'nın kuzeyinde geniş düzlükler meydana getiren traverten basamaklarından sonra yükselen Torosların Güllük Dağı yamaçlarında yer alan antik Termessos şehrini, Anadolu'nun yeşil ırkı olan Solymler kurmuştur. Termessos ve Solymler hakkında kesin bilgi olmamakla birlikte Bellerofon efsanesine bağlı olarak Homeros'un Ilyada"sında SolymlerdenTermessos halkı olarak bahsedilmektedir.Termessos'un tarih sahnesine çıkışı MÖ 334 de Iskender'in bölgeden geçtiği tarihle başlar. Aşağı şehir, şehir merkezi ve mezarlık olarak üç bölümde gelişen şehir, Roma döneminde en parlak çağlarını yaşamıştır. Şehrin surları, kuleler, kral yolu, Hadrian kapısı gymnasium, tiyatro, odeon, zengin süslemeli mezarlar, şehrin suyunu sağlayan sarnıçlar ve drenaj sistemi Termessos'un en görkemli yapılarının kalıntılarıdır.

Aperlai (Sıcak İskelesi) - Kaş

Aperlai (Sıcak İskelesi) - Kaş

Sıcak Yarımadası üzerinde, Sıcak İskelesi’ndedir. Karadan ulaşmak oldukça güç olduğundan buraya Kaş'tan ya da Üçağız'dan kiralanan teknelerle ulaşmak daha kolay ve zevklidir. Şehri kuşatan rektogonal ve poligonal tekniklerin kullanıldığı, kulelerle takviye edilmiş surun dışındaki tüm yapı kalıntıları Bizans ve sonrası dönemlere aittir. Karadan ise Kılıçlı'da bulunan Apollonia antik kenti görülerek ulaşılabilir. Ele geçen sikkelerden, bir Lykia şehri olan Aperlai' nin tarihinin M.Ö. 5 veya M.Ö. 4. yüzyıla kadar indiği anlaşılır.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar