RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir. Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.
15-04-2013 16:41:40
RIO DE JANERIO - RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -  RIO DE JANERIO
RIO DE JANERIO -   RIO DE JANERIO

RIO DE JANERIO

Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti ve Brezilya'nın en büyük ikinci kentidir.

Rio de Janeiro (Türkçe: Ocak Irmağı), (Portekizce telafuzu: [ˈhiw dʒi ʒʌˈnejɾu]). Şehrin tam adı: São Sebastião do Rio de Janeiro (Saint Sebastian'ın Ocak Irmağı) şeklindedir. São Paulo'dan sonra, Brezilya'nın ikinci büyük şehridir. Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli burada bulunmaktadır. Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatları ve 2012 Dünya Gençlik Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır.

Guanabara Körfezi, Avrupalılarca 1 Ocak 1502 tarihinde keşfedildi. 1555 yılında, Fransızlar bu körfezdeki adaların birine 500 kişilik koloni kurdu. Portekizliler, 1565 yılında São Sebastião do Rio de Janeiro adıyla şehri kurdu. 2 yıl içerisinde, Fransız kolonisi yok edildi. 17. yy'de Minas Gerais'te altın bulununca, Rio de Janeiro limanlarının önemi arttı. 1763'te, Portekizlilerin koloni başkenti oldu. Bağımsızlık ilan edildikten sonra, şehir başkent olarak durmaya devam etti. 21 Nisan 1960 tarihine kadar başkent olarak kaldı. Bu tarihte, başkent Brasília oldu.

Rio'nun koordinatları 22° 54' güney, 43° 14' batıdır. Rio de Janerio'nun kent nüfusu 6.136.652'dur. Alanı ise 11.823 square kilometre (4,564.9 sq mi).

Ekvatoral iklimin görüldüğü Brezilya'da, Rio tropikal iklime sahiptir] Rio de Janerio'da görülen en yüksek sıcaklık 43.2°C'dir (110°F). Ocak 1984'de görülmüştür.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Maracanã Stadyumu - Alt Konumlar

Kurtarıcı İsa heykeli (The Statue of Christ the Redeemer )

Kurtarıcı İsa heykeli (The Statue of Christ the Redeemer )

Kurtarıcı İsa (Portekizce: Cristo Redentor), Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alan ve şehrin sembollerinden biri olan İsa heykelidir. Dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı'nda bulunur. Corcovado 710 m yükseklikte olup, muhteşem bir şehir manzarası sunar. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelir. 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

Arpoador

Arpoador

Arpoador (Türkçe’de Zıpkın Fırlatan anlamına gelir.) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinin güney bölgesi olan Zona Sul’daIpanema ve Copacabana arasında yer alan küçük bir yarımadada konumlanmış bir mahalledir. Arpoador Rio de Janeiro şehir sınırları içinde sörf yapılabilinecek en iyi yerlerden birisidir.

Laranjeiras

Laranjeiras

Laranjeiras (Portekizce: Portakal ağaçları), Brezilya’nın Rio de Janeiro şehirinin Zona Sul bölgesinde yer alan bir mahalledir. 17. yüzyılda Corcovado Dağları’nın hemen yanında yer alan Carioca Nehri’nin yanındaki yazlık evlerin inşa edilmesiyle kurulmuş olan bu bölge şehirinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olup, çoğunlukla yerleşim birimlerinden oluşur.Carioca Nehri’ne yakın olması nedeniyle eskiden bu bölgeye Carioca Vadisi (Portekizce: Vale do Carioca) denilirdi.

Tijuca Ormanı ( Tijuca Forest )

Tijuca Ormanı ( Tijuca Forest )

Tijuca Ormanı (Portekizce: Floresta da Tijuca) Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan insan eliyle dikilmiş yağmur ormanlarından oluşan ve 32 kilometrekarelik alana yayılan bir ormandır. Dünyada bir şehir sınırları içinde yer alan en büyük ormandır. Ormanın ismi komşu olduğu bairrolar(mahalleler) Tijuca ve Barra da Tijuca’dan almaktadır. Tijuca ismi Tupi dilinde bataklık anlamına gelip, bugünkü Barra da Tijuca bölgesinde yer alanLagoa Rodrigo de Freitas gölüne referans vermektedir. Hem ormanda yer alan dağlara, hem de ormanın yanında yer alan mahalleye de bu nedenle Tijuca ismi verilmiştir. Bu orman Rio de Janeiro şehrinin Batı Bölgesi’ni Doğu, Merkez ve Kuzey Bölgeleri’nden ayırır.

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ( National Fine Arts Museum )

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ( National Fine Arts Museum )

Kolleksiyonundaki 800' ün üstündeki heykel ve resim ile şehir merkezindeki güzel sanatlar merkezidir. Müze, Avrupa' dan getirdiği şaheserleri kadar 20. yüzyıl klasiği Candido Potinari' s Cafe' nin de bulunduğu the Galeria de Arte Brasileira ile gurur duymaktadır.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.