GELİBOLU

İyi ve güzel şehir anlamına gelen Gallipolis adıyla anılan Gelibolu’nun tarihte ilk kez Hitit İmparatorluğu’nun M.Ö. 12. yüzyılda parçalanmasından sonra ,Frigler ve onları izleyen Lidyalılar’ın araya geçişleri sırasında önem kazandığı görülmektedir. Sırasıyla Persler’in, Spartalılar’ın, Makedonyalılar’ın, Bergamalılar’ın, Romalılar’ın, Hun İmparatorluğu’nun, Bizanslar’ın yönetiminde kalan Gelibolu, 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından fethedildi.
07-05-2012 12:02:20
GELİBOLU -

GELİBOLU

İyi ve güzel şehir anlamına gelen Gallipolis adıyla anılan Gelibolu’nun tarihte ilk kez Hitit İmparatorluğu’nun M.Ö. 12. yüzyılda parçalanmasından sonra ,Frigler ve onları izleyen Lidyalılar’ın araya geçişleri sırasında önem kazandığı görülmektedir. Sırasıyla Persler’in, Spartalılar’ın, Makedonyalılar’ın, Bergamalılar’ın, Romalılar’ın, Hun İmparatorluğu’nun, Bizanslar’ın yönetiminde kalan Gelibolu, 1354 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından fethedildi. 1366 yılında yeniden Bizans’ın eline geçen Gelibolu, Osmanlı Padişahı 1. Murad tarafından 1367 yılında ikinci kez Osmanlı topraklarına katıldı. Antik dönemde inşa edilen ve 1. Justiniaus tarafından onarılan gelibolu Kalesi, 1.Murad döneminde yapılan Ulu Camii (Hüdavendigar Camii), konusunda en görkemlisi kabul edilen Azebler Namazgahı, 2. Muraddöneminden Yazıcıoğlu Camii ve Sofca Halil Paşa Mescidi, Ahmet Bican, Sarıca Paşa, Yazıcıoğlu Türbeleri, Kasaboğlu Ali Bey ve Sarıca Paşa Hamamı, Bolayır Gazi Süleyman Paşa Camii ve Türbesi, Bayraklı Dede Türbesi, Namık Kemal’in Mezarı ilçenin belli başlı tarihi eserleridir.

Galeri

Yorumlar - 0

Yorum Yaz

Konum :

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Gelibolu Kalesi - Gelibolu - Alt Konumlar

Seddülbahir Kalesi - Gelibolu

Seddülbahir Kalesi - Gelibolu

Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda, Çanakkale Boğazı’nın sona erip Ege Denizi’nin başladığı kısımda, Ertuğrul ve Morto Koyları arasında kalan bir burun üzerinde yer almaktadır.Bugün mevcut durumda beş burca sahip olan yapının, kuzey ve batısında bulunan burçların arası içten 136.525 metredir. Kumkale Kalesi ile karşılıklı olarak aynı zamanda IV.Mehmet’in annesi Valide Hatice Turhan Sultan tarafından Venedik saldırılarına karşı boğazın güvenliği için 1659 yılında inşa edilmiştir.

Gazi Süleyman Paşa Türbesi - Gelibolu

Gazi Süleyman Paşa Türbesi - Gelibolu

Bolayır’da denize bakan bir tepe üzerindedir. 1356 yılında Rumeli’ye ilk geçen Osmanlı komutanı,Orhan Gazi oğlu, Rumeli Fatihi Süleyman Paşa için yaptırılmış bir türbedir. 1549 tarihli onarım yazıtı vardır. Kalın duvarları kesme taş ve tuğla sıralıdır. Dört köşeli olup, kubbesinin kasnağında 4 pencere görülebilir.

Havuzlar Şehitliği - Gelibolu

Havuzlar Şehitliği - Gelibolu

Mesire yerinin sol tarafından deniz kıyısında 1961′de yapılan şehitlik 21 Haziran 1915′de Kerevizdere’de şehit olan 2 subay ve 8 erin anısına yapılmış. Kerevizdere’deki çarpışmalarda altıbine yakın şehit olduğu bilindiğine göre bu şehitlik “temsili” sayılabilir. Aynı yerde 2500 Fransız askeri de canını yitirmişti.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı - Gelibolu

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı - Gelibolu

1973 Yılında kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde olan park, Çanakkale ili sınırları içerisinde, Gelibolu Yarımadası’nın güney ucunda Çanakkale Boğazının Avrupa yakasında 33.000 hektarlık alanı kapsamaktadır. Birinci Dünya Savaşın da Çanakkale deniz ve kara savaşlarının yapıldığı yerler parkın içerisindedir.

Uygulamamız Yayında

Amacımız, nereye gidilmeli sorusuna cevap oluşturmak için açtığımız uygulamamız ilerleyen dönemde ziyaretçilerin kendi gittikleri yerleri paylaşıp, anlatabileceği bir ortam oluşturmaktır.