Nereye Gidilmeli ?

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

Nereye Gidilmeli ?

www.gidilmeli.com

Tarihi Yerler , Müzeler , Doğal Güzellikler , Parklar.

PELİTÖZÜ

PELİTÖZÜ

Osmanlı'nın devrinde kalma bir köydür. Köyün esas yeri Bağdın Mevki denen yerdedir. Köyde İstiklal Savaşı öncesi 3 kasap dükkanı, 2 bakkal, 1 ipek fabrikası varmış. Manavlar tarafından ilk olarak kurulmuştur.

TORTUM ŞELALESİ

TORTUM ŞELALESİ

Tortum Şelalesi, 1700'lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı'nın önünü kapatmasıyla oluşmuş bir şelaledir. Tortum Şelalesi, Tortum gölü'nün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşmaktadır.

SAZAK MAĞARASI

SAZAK MAĞARASI

Mağara, Sazak Kanyonu içerisinde yer almaktadır. Kirazlıyayla ve Sazak mahalleleri arasında Karabayır Çayı üzerinde bulunan sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. Doğal yapısı ile muhteşem bir silüet e sahip olan mağara daki sarkıt ve dikitlerin yükseklikleri yer yer 5 ila 6 metreye ulaşmaktadır.

SAZAK KANYONU

SAZAK KANYONU

Sazak Kanyonu muhteşem bir trekking parkurudur. Kanyonda, 1 mağara, 3 adet şelale, buz gibi içelecek soğuk sular, her 100 metrede yüzülebilecek, tertemiz, 3-4 m. derinliğe sahip derin doğal havuzlar, çam, kavak ve ismini bilmediğimiz bir çok bitki örtüsü, alabalık ve çay balıkları bulunmaktadır.

Yorumlar

www.gidilmeli.com

Sizden Gelen Yorumlar